Para Biriktirmek ve Tasarruf Yapmak için 45 Yöntem

Genel Tasarruf İpuçları

Tasarruf yapmak ve para biriktirmek için 45 farklı ipuçu ve para biriktirme tavsiyesi içeren yazımdaki tavsiyeleri uyguladıktan sonra, para biriktiremiyorum Bütçenizi oluşturun. Nasıl para biriktilir birlikte öğrenelim. Başlamak için kolay bir yol mu arıyorsunuz? Yeni bir ayın ilk gününde, satın aldığınız her şey için bir makbuz alın. Makbuzları restoranlar, yiyecek ve kişisel bakım gibi kategorilere ayırın. Ay sonunda, paranızın nereye gittiğini net bir şekilde görebileceksiniz.

Nakit ve zarflarla bütçe.  Harcama konusunda aşırı kaçtığınızı düşünüyor ve sorun yaşıyorsanız, genel harcamalar için belirli miktarda para kullandığınız zarf sistemini deneyin. Zarflarla ayırdığınız bütçe ile harcamanız için önceden belirlediğiniz miktarda para kullanmayı deneyin

Sadece tasarruf etme, tasarruf et.  Para tasarrufu ile geleceğiniz için para tasarrufu arasında bir fark var. Bu yüzden sadece daha az harcama yapmayın, biriktirdiğiniz parayı üniversite masraflarını, emekliliğinizi veya maddi açıdan daha iyi durumda içinden sıyrılabileceğiniz acil durumları planlamak için tasarruf edin. 

Otomatik tasarruf yollarını arayın Otomatik tasarruf ayarlama, tasarruf  etmenin en kolay ve en etkili yoludur ve fazladan parayı göz önünde bulundurup aklınıza getirmez. Her maaş döneminde, maaşınızdan belirli miktarda bir paranın otomatik olarak kesilmesini sağlayan bir hesap oluşturun. Bireysel emeklilik sistemi bunun için iyi bir tercih olabilir.

Kısa vadeli tasarruf hedeflerini hedefleyin.  Uzun vadeli tasarruf hedefleri yerine haftada veya ayda 200 Türk Lirası ayırmak gibi bir hedef belirleyin. İnsanlar kısa vadeli hedefleri göz önünde bulundurduklarında daha başarılı bir şekilde tasarruf ederler.

Emekliliğiniz için tasarruf etmeye mümkün olduğunca erken başlayın.  Çok az insan, sadece maaşı ile zenginleşir. Bu, zenginliği artıran, uzun yıllar boyunca ilginizi çeken bileşik faiz veya faiz kazanmanın mucizesidir. Zaman onların tarafında olduğu için, en genç işçiler en zengin emekli olmak için en iyi konumda. 

Bir tasarruf planı yapın. Tasarruf planı olanlar, başarılı bir şekilde tasarruf etme konusunda diğerlerine göre 2 kat başarılıdır.

Para üstlerini biriktiren bir kart kullanın Gerçekten! Bir yıl boyunca sadece para üstü olan miktarlarda ki küçük küsüratları biriktiren hesaplarınızda 500 Tl gibi bir miktar biriktiğini göreceksiniz. Bazı bankalar ve kredi birlikleri veya uygulamaları, tüm alımlarınızı en yakın Tl miktarına ulaştırıp bu parayı ayrı bir tasarruf hesabına koyan programlar sunar. 

24 saat kuralını kullanın.  Bu kurallar, günlük harcamalar yaparken pahalı veya gereksiz eşyalar almaktan kaçınmanıza yardımcı olur. Her gerekli olmayan satın alma işleminden önce en az 24 saat boyunca düşünün. Çevrimiçi alışveriş yaparken bunu yapmak çok kolaydır, çünkü sepetinize veya istek listenize ürün ekleyebilir ve bir gün sonra tekrar geri dönebilirsiniz. 

Kendinizi şımartın, ancak bunu para biriktirmek için bir fırsata dönüştürün Önemli olmayan ihtiyaçların için harcadığınız miktarın aynısını tasarruf hesabınıza da koyun. Bu nedenle, örneğin, akıcı işler yaparken bir içecek aldığınızda, aynı tutarı tasarruf hesabınıza koyun. Ve bu şekilde düşünün, eğer eşleşen miktarı biriktiremezseniz, planladığınız tasarrufu da yapamayacaksınız demektir. 

Satın alımları maliyeti yerine o fiyat için kaç saat çalıştığınızı hesaplayın Satın almayı düşündüğünüz ürünün miktarını alın ve saatlik ücretinize bölün. 50 liralık bir çift ayakkabıysa ve saatte 5 lira kazanıyorsanız, bu ayakkabıların gerçekten 10 uzun çalışma saatine değip değmeyeceğini kendinize sorun.

Kartınıza bir tasarruf hatırlatıcısı yerleştirin. Kartınızı, “Gerçekten buna ihtiyacım var mı?” Gibi bir tasarruf mesajı ile kapatarak her satın alımınızı düşünmeyi hatırlatın. Hatırlatıcıyı, kartınıza bir bant veya renkli not kağıdı üzerine yazarak tutturabilirsiniz. 

Bankacılık, Kredi ve Borç Tasarruf İpuçları 

Kredi kartlarını her ay tam olarak ödeyin.  Mil ve para iadesi, yalnızca borcun içine düşmediğiniz veya faiz ödemezseniz değerlidir.

Yalnızca bankanızın ATM’lerini kullanın.  Haftada bir kez başka bir finans kurumunun ATM’sini kullanmak önemli bir şey gibi görünmüyor olabilir, ancak her para çekme işleminde size 3 liraya mal oluyorsa, bu bir yıl boyunca 150 liradan fazla tasarrufunuz olacaktır.

Tüm faturalarınızı otomatik ödeme ile ödeyin.  Bu, geciken fatura ödemelerinden doğan faiz masraflarından kaçınmak için tam zamanında ödenmelerinini sağlar. Bonus olarak, bazı bankalar otomatik ödemeye kaydolursanız küçük bir faiz indirimi sunar. 

Kelimenin tam anlamıyla kredini dondur.  Kredi kartı kullanımınızı kontrol etmekte sorun yaşıyorsanız, ancak bir noktada ihtiyaç duymanız durumunda kredi kartınızı kapatmak istemiyorsanız, kredi kartınızı bir torba su içinde dondurun. Kartınızın çözülmesine ihtiyaç duymanız, harcama yapmadan önce bu ürünü gerçekten gözden geçirmenize olanak verir.

Eğlence Masraflarından Tasarruf İpuçları

Kütüphanenizden yararlanın. Ülkemizde gittikçe daha çok kütüphane açılıyor, bu yüzden bir kitap için masraf etmenize gerek yok. Pek çok kütüphane, aradığınız kitabı bulmak için size sınırsız ve ücretsiz seçenekler sunmakta.

Aile ve Arkadaş Tasarruf İpuçları

Hediyeler için bir aile harcama limiti oluşturun. Aile içinde alınan hediyeler ve / veya tatillerde yalnızca bir kişi hediye almak için limit belirleyin. Bu limitler harcamaları azaltma eğilimindedir ve daha az finansal esnekliğe sahip aile üyeleri tarafından büyük takdir görmektedir. 

Hediye vermeyi önceden planlayın.  Bu, genellikle en pahalı olanları değil en düşünceli hediyelere karar vermeniz için zaman kazandıracaktır. Ve eğer bu hediyeler satın alınması gereken ürünler ise, ucuza alabileceğiniz mağazaları arama şansına sahip olacaksınız.

Bebek duşunda üniversite için para biriktirmeye başla.  Küçükler için bir üniversite birikim hesabı başlatmak için asla çok geç. Yeni bebeğiniz için kolej fonuna giyim ve oyuncak hediye yerine katkı isteyin.

Ucuzluk uğruna ucuz kıyafetler almayın.  Aile için kıyafet alırken bazen fiyattan çok kaliteye öncelik vermek mantıklı olur. Ucuz bir gömlek ya da palto, bir yıldan daha kısa sürede eskirse, yaşlı aile üyeleri için kötü bir alışveriştir, ancak hızla büyüyen çocuklar için anlamlı olabilir. Giysilerinizi seçerken kumaş, dikiş, yıkanabilirlik ve diğer kalite ile ilgili faktörleri göz önünde bulundurun.

Haftanın bir gününü “harcama yapmama günü” olarak belirleyin. Ücretsiz aile eğlencesi için haftada bir gece ayırın. Evde yemek yapın ve oyun gecesi, film izlemek veya parka gitmek gibi ücretsiz aktiviteler planlayın. 

Yiyecek Tasarrufu İpuçları

Kahvaltınızı evde yapın. Bu ipucunu bu kadar duymanızın sebebi nedeni işe yarıyor olması! İşyerinde kahvaltı satın almak 5 lira, ancak evde kahvaltı yapmak sadece 2,50 lira tutuyorsa, o zaman bir yıl içinde 500 liralık bir acil durum fonu yaratabilirsiniz ve hala paranız kalmış olabilir.

Her ay bir kez daha az yemek yemeyi taahhüt et. Yemek bütçenizi azaltmak için küçük adımlar atarak yaşam tarzınızdan ödün vermeden paradan tasarruf edin. Dışarıda yediğiniz miktarı ayda bir kez azaltmakla başlayın. 

Yemeklerinizi önceden planlayın ve market alışverişi yaparken listeye devam edin.  Listeyle yemek alışverişi yapan ve çok az şey satın alan insanlar, yiyecek reyonuna girdiklerinde ne almaya karar verdiklerinden çok daha az para harcıyorlar. Yıllık tasarruf kolayca yüzlerce lira olabilir.

Birim fiyat ile alışveriş yapın.  Birçok market, kilo veya litre başına fiyat gibi her bir ürünün birim başına maliyetini etikette yazar. Alışveriş yaparken aynı ürünü karşılaştırırken, birim fiyat üzerinden karşılaştırma yapın. 

Suya yapış.  Restoran endüstrisinde, alkol maliyetini üç ila beş kat arttırmak standarttır. Bu yüzden restoran harcamalarınızı kısaltmadan, alışkanlıklarınızı çok sert bir şekilde değiştirmeden almanın kolay bir yolu, alkollü ve alkolsüz içecekleri atlamaktır.

Sağlık Tasarrufu İpuçları

Koruyucu sağlık hizmetlerinden mahrum etmeyin. Örneğin rutin diş muayeneleri, pahalı ve eğlenceli olmayan dolgular, kök kanalları ve pahalı rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur.

Muadili ilaçlar alın.  Muadil içerikli reçeteli ilaçların sizin için iyi bir seçenek olup olmadığını doktorunuza sorun. Tanınmış markalı ilaçlar, aynı etkiye sahip markalaşmış ilaçlardan yıllık olarak birkaç yüz TL fazla maliyete mal olabilir. Ve doktorlar genellikle belirli bir ilaçtan dolayı maruz kaldığınız maliyetleri bilmediğinden, sormaz.

Reçeteli ilaçlar için karşılaştırma mağazası.  Size en yakın eczaneye güvenmeyin, çünkü size maliyeti eczaneden eczaneye önemli ölçüde değişebilir.

Ev İçin Tasarruf İpuçları

Ev sahibi sigortası için karşılaştırma mağazası.  Mevcut ev sahibi sigorta poliçenizi her yıl yenilemeden önce, rakip şirketlerin oranlarına göz atın. 

İpoteğinizi yeniden finanse edin.  İpoteğinizi daha düşük bir faiz oranına göre yeniden finanse etme seçeneğiniz varsa keşfedin. 15 yıllık 100.000 TL tutarındaki sabit faizli bir ipoteğe göre, oranı yüzde 7’den yüzde 6,5’e düşürmek, kredinin kullanım ömrü boyunca faiz maliyetlerinde 5.000 TL ‘den fazla tasarruf sağlayabilir. Ve, daha hızlı bir şekilde ev kredisi ödemenizi sağlar, böylece büyük acil durum harcamalarını karşılayabilirsiniz.

Evdeki enerji kullanımınızı denetleyin.  Yerel elektrik veya gaz kuruluşunuzdan ücretsiz veya düşük maliyetli bir ev enerji denetimi isteyin. Denetim, ev ısıtma ve soğutma maliyetlerini yılda yüzlerce liralık azaltmanın ucuz yollarını ortaya çıkarabilir. Üç yıldan az, hatta beş yıldan az bir geri ödeme süresinin genellikle uzun vadede çok para kazandıracağını unutmayın. Evde ısı ve elektrik tasarrufu ile ilgili yazımı okuyun.

Evinizi hava şartlarına karşı koruyun.  Kışın sıcak havanın çıkmasına ve yazın soğuk havanın çıkmasına izin veren delikler ve çatlaklar varsa tamir edin. Hırdavat marketlerinin istenmeyen ısı veya soğutma kaybını ucuza önlemek konusunda çeşitli ve oldukça faydalı tavsiyeleri vardır.

Güneşi uzak tut.  Sıcak yaz günlerinde güneşliklerinizi veya perdelerinizi kapalı tutun. Güneş ışığını engellemek gerçekten evinizin daha serin kalmasına yardımcı olur. 

Daha az su kullan.  Su kullanımınızı ve su maliyetlerinizi azaltmak için düşük akışlı duş başlıkları ve musluk başlıkları takın. 

Çamaşır deterjanı ve kurutma kağıdı kullanımını yarıya indirin.  Bugün satılan çamaşır deterjanları genellikle oldukça konsantre ve güçlüdür. Önerilen en küçük miktarı kullanın ve sık sık şişede olduğundan daha az kullanabilirsiniz ve yine de temiz kıyafetler alabilirsiniz. Çoğu durumda, daha az kullanmak aslında daha etkili bir temizlik sağlar, çünkü giysilerinizde artık sabun kalmaz. Kurutma makinenizi ikiye bölmek, fiyatın yarısı için aynı sonucu verir.

Şofbeninizdeki sıcaklığı 45 dereceye düşürün.  Sıcaklıktaki her 10 derecelik bir düşüş için, su ısıtma maliyetlerinde yüzde 5’e kadar tasarruf edebilirsiniz. 

Ulaştırma Tasarruf İpuçları

Otomobil sigortası için karşılaştırma mağazası.  Mevcut araç sigortanızı her yıl yenilemeden önce, rakip şirketlerin fiyatlarını kontrol edin.

Araba bakımına özen gösterin.  Arabanızın motorunu ayarlı tutmak ve lastiklerini uygun basınçta şişirmek uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlar. Her ikisini de yapmak, yılda 100 liraya kadar gaz tasarrufu sağlayabilir.

Düşük uçak biletleri için birden fazla siteyi kontrol edin.  Size tüm ucuz fiyatları göstermek için tek bir havayolu arama motoruna güvenmeyin. Bazı indirim şirketleri, uçuşlarının bu üçüncü taraf aramalarında listelenmesine izin vermediğinden, web sitelerini ayrı ayrı kontrol etmeniz gerekir. 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir