İş Stresi Nedir İş Nasıl Başa Çıkılır

İş stresi, işyerinde maruz kaldığınız çeşitli olumsuzluklardan doğan modern bir salgındır. Türkiye’de çok farklı konumlarda görev yapan işçilerin üçte birinden fazlası kronik iş stresi yaşamaktadır. 

Açıkçası, eğer iş stresi çekiyorsanız – yalnız değilsiniz. Ancak, şunu da bilmenizi isterim ki iş stresi engellenemez bir problem değildir.

Bu yazıda, iş stresiyle başa çıkmanın en uygun yollarını önereceğim, böylece tekrar mutlu ve üretken bir işçi olabilirsiniz.

İş Stresine Kaynak Olan Sebepler Nelerdir ?

Bazı faktörler, işle ilgili stres sorunlarına sebebiyet vermesi açısından çok can sıkıcıdır. Stresin nedenleri arasında şunlar vardır:

 • İşinizin vaktinizden çok olması – işinizden dolayı kendinizi boğulmuş hissedersiniz ve kendinize şöyle diyebilirsiniz: “Keşke bir gün 24 saatten uzun olsa!”
 • İş çok kolay, zorlayıcı veya işinizi severek yapmıyorsanız, sıkıntıların ve işyerinde stresin temelleri atılıyor demektir.
 • İş arkadaşlarınızdan gelen baskı veya destek eksikliği – meslektaşlarınız zorlandığınız durumlarda yardımcı olmazlar veya sadece kendi görevlerini önemserlerse iş stresi baş gösterir.
 • Az övgü ve çok fazla eleştiri – bu, kötü bir yöneticinin sizi motive etmek için veya sabrınızı ‘denemek’ için sürekli eleştiriyi kullandığını gösterir ki stres yönetimi konusunda başarısızsanız sizi zor günler bekliyor demektir..
 • Çok zorlu veya rekabetçi çalışma kültürü – satış departmanları genellikle bu kategoriye uygundur.
 • İşle ilgili kararlar üzerinde yeterli kontrole sahip olmama – sadece daha eski bir çalışan olduğu için birileri sizi yönetmeye çalışırsa stres yapmanız süpriz olmaz.
 • Kendinize dair yüksek beklentiler veya mükemmellik arayışı – elinizden gelenin en iyisini yapmak iyi olsa da mükemmeliyetçi olmak güçlü bir stres jeneratörü olabilir. Bu huyunuzdan vazgeçmediğiniz sürece stres dolu iş günleri sizi bekliyor olacak.
 • Düşük maaş – çok çalışıyorsanız ancak bu çalışmanın karşılığında düşüm maaş alıyorsanız, kendinizi üzülmüş, sinirlenmiş ve stresli hissetmeye başlayabilirsiniz.
iş stresi ile başa çıkmak
iş stresi ile başa çıkmak

İşyerinde Stresin Zihin ve Beden Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Kronik iş stresi, zihinsel sağlığınız ve fiziksel sağlığınız için kötü bir rahatsızlıktır. Stres hormonları vücudunuzda uzun süre boyunca salgılanmaya devam ederse , fiziksel olarak yaşlanmanın hızlanmasına neden olabilirler. Bunun nedeni stresin hücrelerin daha yaşlı görünmesini ve yaşlanmasını sağlamasıdır – ve bu fiziksel görünümünüze de yansır.

Vücudunuzdaki olumsuz etkilerin yanı sıra, stres beyniniz üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir – günlük performansınızı olumsuz yönde etkiler.

İş Stresi ile Nasıl Başa Çıkılır (Adım Adım Rehber)

İş stresi kurbanı olmanıza gerek yok. İşte işyerinde stresi nasıl yöneteceğiniz hakkında aşağıda ki maddeler bir nebze yardımcınız olabilir;

1. Planlama için biraz zaman ayırın

Eğer işler sizin için çok fazlaysa ve sürekli geride kalıyorsanız… Durun! İşin akışını yakalamaya çalışmak ve başarısız olmak yerine, hedeflerinizi ve işlerinizi nasıl önceliklendirdiğinizi düşünerek biraz zaman geçirip güzel bir planlama yaparak çok daha iyi bir durumda olursunuz.

Bu adım adım rehberle iş stresini önleme için nasıl bir planlama yapacağınızı öğrenin .

Örneğin, ilk hedefiniz yalnızca işinize devam etmekse, bunu nasıl başarabileceğiniz hakkında net ve derin bir şekilde düşünmek için 10 dakikanızı ayırın. Büyük olasılıkla, hedefinize ulaşmak için tamamlamanız gereken görevleri sıraya koyacaksınız. Hedefiniz ve görevleriniz aklınızda netleştiğinde, ikinci adıma hazır olacaksınız.

2. Görevlerinizi hedefinizle eşit hizada götürün.

Sadece amacınızı ve bitirmeyi hedeflediğiniz görevlerinizi bilmeniz yeterli değildir. Birçok insan bu aşamaya ulaşır, ancak yine de çalışmalarının gerisinde kalır ve hedeflerine ulaşmakta başarısız olur.

İşin sırrı, hangi görevlerinizin yüksek öncelikli olduğunu ve boş zamanlarınızda hangilerinin yapılabileceğini anlamaktır.

Örneğin, gelen kutunuzu her 20 dakikada bir kontrol etmek sizin için üretken bir görev gibi görünebilir, ancak gerçekte bir dikkat dağıtıcı ve verimlilik katili olarak yansır işlerinize. Bunun yerine, e-postalarınızı kontrol etmek için sabahları 30 dakika, öğleden sonraları 30 dakika ayırmak daha iyi olurdu.

Bunu yaparak, hedefinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek görevleri bitirmek için fazladan vakitler yaratabilirsiniz. Bu görevlerin aşağıdaki gibi olması muhtemeldir: bir iş teklifi yazmak, bir PowerPoint sunumu oluşturmak ve önemli bir projeyi bitirmek.

Önceliklerin nasıl belirleneceğine ilişkin bu ipuçları, görevlerinizi hedeflerinize göre ayarlamanıza ve 10 kat daha verimli çalışmanıza yardımcı olacaktır.

3. Stres yapıcı etkenleri hayatınızdan çıkarın, değiştirin veya olduğu kabul edin

Sürekli devam eden iş stresleri ile nasıl mücadele edilir? Aşağıdaki yöntemi deneyebilirsiniz.

Bir kağıt parçası alın ve üç sütuna bölün. En üste, çıkar, ortaya değiştir, üçüncü kısma ise kabul yazın.

Sonra, size en çok stres yaptıran durumları düşünün. Belki de maaş ücretiniz; İstediğinizden ya da hak ettiğinizden çok daha az olabilir. Endişelenme, bu düşük maaşının neden olduğu stresten kurtulma şansın var.

Birkaç dakika düşünün, hangisini tercih edersiniz:

 • Kendini şirketten çıkarmak
 • Maaş zammı isteyerek maaşınızı değiştirmeye çalışmak
 • Maaşınızın sizin için uygun olduğunu kabul etmek

Düşüncelerin aklınıza ne getirdiğine şaşırmış olabilirsiniz. Onları es geçme, ama nasıl devam etmek istediğin konusunda net olman için kendine zaman tanı.

Eğer durumunuz size iyi geliyorsa, kabul sütununa “maaş çeki” yazınız. Maaşınızı arttırmak istediğinizde ancak aynı şirkette kalmak istediğinize karar verirseniz, değişiklik sütununa “maaş çeki” yazın. Ve son olarak, zamanın farklı bir şirkette yada işte yeni bir fırsat aramak için doğru olduğuna karar verirseniz, çıkarma sütununa “maaş çeki” yazın.

Bu şekilde belirleyici olursanız, derhal daha özgür ve kaderinizin kontrolünü kendinizde hissedeceksiniz. Ve stres seviyeleriniz aşağı inmeye başlayacak. Geriye kalan sadece kendinize ulaşmak istediğiniz şeyi ve bunu nasıl yapacağınızı açık bir hedef olarak belirlemektir. (Umalım ki, yukarıdaki 1. ve 2. adımlar, size yardımcı olsun!)

Tabii ki, birden fazla iş stresiniz varsa, o zaman hepsinin üzerinde çalışmak için kağıdınızı çıkarın, değiştirin ya da kabul edin. Bu şekilde zamanınızı daha iyi harcamış ve sakince düşünmüş olacaksınız.

4. İşyerinde olumlu ilişkiler oluşturun

Stres yönetme yeteneğinizi geliştirmenin bir anahtarı, diğerlerinden yardım kabul alabilmektir. Sadece olumsuz durumları hafifletmekle kalmaz, sizi rahatlatarak, günlük görevler ile üzerinizdeki negatif etkileri arasında bir tampon oluşturarak, destek ve rahatlama duygusu sağlar.

Meslektaşlarınızla ve iş arkadaşlarınızla, arkadaşlıklar kurmak için çaba gösterin. İşten sonra mutlu vakit geçirebilmek için bir yerlere gidin ya da bir meslektaşınıza öğle yemeğinde kahve içmeyi deneyin. Sadece güveneceğiniz birisine sahip olmakla kalmayacak, aynı zamanda birlikte çalışmak için olumlu duygusal bağlarda kurmaya başlayacaksınız.

Yöneticiniz veya amirinizle sağlıklı bir ilişki kurmak, stresi azaltmak için de iyi bir yoldur. İşinizde nerede durduğunuz, nasıl hissettiğiniz konusunda dürüst olmanız, iyileştirilmiş çalışma koşulları ve beklentileriniz açısından bir eylem planı yapmak için birlikte çalışma yapmak için fırsat kollayın. İkili ilişkileriniz bu yönden önemlidir. Bu, size, destek almanız veya yardım alabilmeniz için gereken kaynakların yolunu açacaktır.

5. Kendiniz için zaman ayırın

İş yerinde stres varken herkes bunalmaya başlayabilir ve bu hayatınızın diğer alanlarına yayılabilir. Bu yüzden zaman zaman işinizden zihinsel olarak uzaklaşmanız önemlidir.

Enerjinizi yeniden kazanmak, canlanmak, rahatlamak ve gevşemek için zaman ayırın. Çocuklarınızla veya eşinizle vakit geçirmek gibi bir şey yaptığınızdan emin olun veya her zaman keşfetmek istediğiniz bir mekanı ziyaret edin.

Stresiniz işinize odaklanmanızı imkansız hale getiriyorsa, gün boyunca belirli aralıklarla mola verin. Sessizce bir yere oturun veya birşeyler içerek güzel ve olumlu şeyler düşünerek derin derin nefes alıp verin

6. Sağlığınızı güçlendirmek için harekete geçin

Stresin sebep olduğu sorunlardan başlıcası, sağlıklı alışkanlıklarınızın geri planda kalmasına sebep olmasıdır. Sağlığınızı korumak ve hatta geliştirmek, stresinizi kontrol altında tutacaktır. Sizi fiziksel olarak formda tutmanın bazı yolları:

Daha sağlıklı bir bağışıklık sistemi için bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekleri liste halinde yazdığımız makalemi okuyabilirsiniz.

 • Sağlıklı yiyecekler tüketin. Diyetinizin, vücudunuza yeterli besin sağlayan gıdalarla dolu olduğundan emin olun. Daha fazla meyve ve yeşil sebzeler, bütün yiyecekler , omega-3 bakımından zengin balıklar ve keten, chia ve kenevir gibi tohumlar tüketin . Bu tür yiyecekler vücudunuzun stres mekanizmaları ile başa çıkmak için en iyi şekilde çalışmasını sağlar.
 • Sağlıksız yiyeceklerden kaçının. Ancak stres ve olumsuzluk dönemlerinde çok tüketmek isteyeceğiniz bu tür yiyeceklere örnek vermek gerekirse peynir ve kırmızı et gibi yüksek yağlı yiyecekler halsizlik ve yorgunluğa neden olur. Bisküvi, çikolata ve ekmek gibi işlenmiş şekerleri yüksek olan yiyecekler uygun atıştırmalıklar olabilir, ancak kalp çarpıntısına ve yanmanıza neden olabilirler. Kafein içeren kola ve kahve gibi içecekler de stresli dönemlerde uykusuzluk çekmenize sebep olabilecek dolayısıyla uyku problemlerine yol açtığı için tüketilmemelidir.
 • Düzenli egzersiz. Endorfin hormonu stresi önlemede en iyisidir ve onu serbest bırakmak için fiziksel egzersiz yapmaktan daha iyi bir yol yoktur. Egzersiz bir dikkat dağıtıcıdır ve düşüncelerinizi düzenli bir şekilde bir araya getirmenize yardımcı olur. Yeni bir egzersiz dönemi başlatın – koşun, yüzün, bisiklete binin veya yürüyün. Kanınızı ve endorfin hormonunu harekete geçirmek sizi mutlu eder.
 • Yeterli uyku almak. 8 saat uyumaya öncelik ver. Stresli olduğumuzda bazen uyumak zor gelebilir ama uykusuzluk sadece şu andaki stresimizi artırır. İyi dinlenmiş bir zihin, sorunlara daha kolay çözümler bulabilir ve günlük stresle daha kolay başa çıkabilirsiniz.

Son Söylenecekler

Herkes işte stresle karşılaşır. Bu doğal ve normal bir insan tepkisidir. Stresin üstesinden gelmek ve onunla başa çıkmak için tek çözüm yolu, mevcut yaşantınıza yukarıdaki bahsettiğim maddeleri hayatınıza dahil etmekten geçiyor. Hiçbirşey değiştirmez ve yapmazsanız stresiniz azalmadığı gibi giderek artacaktır. Bunu aklınızdan çıkarmayın

Stresi önleme hem iç hem de dış etkenleri değiştirmekle mümkündür. Sağlığınızı iyileştirmeye odaklanmak, daha iyi pozitif bir zihin yaratacaktır. Etrafınızdaki bazı insanlarla olumlu ilişkiler kurmak, size duygusal destek verecektir.

Stresi doğru zihniyetle yenebilirsiniz!

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir