İş Performansınızı Nasıl Artırırsınız? Nasıl Verimli Çalışabilirsiniz

Kendinizi geliştirmek isteyebilirsiniz, böylece mümkün olan en iyi çalışan olabilirsiniz veya işinizi kaybetmeden önce iş performansınızı iyileştirmeniz gerekebilir. Bununla birlikte, verimliliğinizi artırmak ve işinizde daha iyi olmak için neler yapabileceğinizi merak edebilirsiniz. Bugün iyileştirmeler yapmaya başlarsanız, performansınızı değerlendirirseniz ve zaman içinde gelişmelerinizi sürdürürseniz, iş performansınızı artırabilirsiniz.

Kendinizi Geliştirmeye Başlayın

 1. Organize olun. Olmanız gereken yerde, ihtiyacınız olan materyallerle birlikte orada olmanız gerektiği anda olun, iyi bir çalışan olmanın en can alıcı noktası budur. İşten kaçmamak arazi olmamak, iş performansınızı arttırmada size çok yardımcı olacaktır.
  • Toplantıları ve diğer önemli tarihleri ​​takip etmek için bir takvim, ajanda veya başka bir sistem kullanın. Sık sık kontrol edin.
  • Dosyalarınızı, malzemelerinizi ve araç gereçlerinizi düzenli tutmak için kaplar, klasörler, dolaplar ve diğer kurumsal sarf malzemelerini kullanın.
 2. Zaman yönetimi konusunda duyarlı olun. Geciken tarihler, toplantılara geç kalmak veya düzenli olarak işe geç kalmak iş performansınızı olumsuz etkileyebilir. Yani zamanınızı nasıl kullanacağınızı belirli bir sistematiğe sokarak iş performansınızı arttırın.
  • Her gün zamanında işe gitmek için kendinize yeterli zaman verin. Trafik, kaza, gaz alma ve sizi geciktirebilecek diğer şeyleri planlayın.
  • Kendinize zaman sınırlamaları, son teslim tarihleri ​​ve yaklaşan önemli olayları hatırlatmak için zamanlayıcıları, uyarıları ve alarmları kullanın.
  • Raporları ve diğer çıktıları tamamlarken, bunların tamamlanması için gereken süreyi düşünün. Araya iş almamaya özen gösterin ve küçük sorunlara izin verin.
 3. Son teslim tarihlerini belirleyin. Söz verdiğiniz tarihte işi yetiştirmek için doğru son teslim tarihleri vermek size zaman yönetimi ve organizasyon konusunda yardımcı olacaktır. Bu nedenle, görevler ve teslimatlar için son tarihler oluşturarak iş performansınızı iyileştirin.
  • Görevin gerçek bir son tarihi varsa, gerçek son tarihten bir gün kadar önce kendiniz için bir tarih belirleyin. İşi bitirmeyi teslim tarihinden bir gün öncesinden yapmaya özen gösterin.
  • Son dakika değişiklikleri veya düzeltmeleri yapılması durumunda size zaman kazandırır.
  • Teslimat tarihlerini hatırlatmalar ve check-in’ler düzenleyerek sürekli takip etmelisiniz.
 4. E-postalarınızı ve mesajlarınızı kontrol altına alın. Her mesaja anında yanıt vermek sadece işinizi aksatmakla kalmaz, aynı zamanda çok fazla zamanınızı alabilir. Bunun yerine, iletilerinizi düzenleyerek ve önceliklendirerek iş performansınızı iyileştirin.
  • E-postalarınızı ve diğer mesajlarınızı kontrol etmek için belirli zamanları planlayın. Bu süre zarfında acil mesajlara cevap verin ve diğerlerine daha sonra cevap vermek için öncelik sırası oluşturun.
  • Örneğin, mesajlarınızı ilk olarak sabahları, öğle yemeğinden sonra ve günün sonunda kontrol edebilirsiniz.
 5. Takımın bir parçası olun. İnsanlar güvenebileceklerini ve sizinle ilişki kurabileceklerini hissediyorlarsa, iş performansınızı artırabilirsiniz. Sizi ve iş performansınızı geliştirme çabalarınızı desteklemelerini daha olası kılacaktır.
  • Bulunduğunuz yerin dışındaki kişilerle arkadaşlıklar kurun. Çeşitli bölümlerde arkadaş sahibi olmak çok işe yarayabilir.
  • Bir takım veya grubun parçası olarak çalışmak zorunda olduğunuzda işbirliğine açık ve güvenilir olun.
 6. Dinlemeyi öğrenin. Talimatları, değişiklikleri vb. Ayrıntılarına dikkat etmek, işteki ilişkilerinizi ve iş performansınızı geliştirmenize yardımcı olabilir. Yani, söylenenleri anlamaya ve işleme koymayı odaklanmayı öğrenin.
  • Toplantılar ve brifingler sırasında konuşulan konuya odaklanın.
  • Her şeyi anladığınızdan emin olmak için not alın ve sorular sorun.
  • Mümkün olduğunda, dinlemeye odaklanabilmeniz için dikkat dağıtıcı şeyleri kaldırın. Elektronik cihazları kesin ve konuşmacıya tüm dikkatinizi verin.
 7. Duruşunuzu düzeltin. İş performansınızı arttırmanın hızlı bir yolu da, sadece doğru oturmaktır oturmaktır. Bazı araştırmalar, masada otururken duruşunuzu iyileştirmenin ruh halinizi ve kalp atış hızınızı artırabileceğini öne sürüyor.
  • Her birkaç dakikada, eğik oturup oturmadığınızı kontrol edin. Eğer öyleyse, düz oturun.
  • Dönüşünüzü uzatın, omuzlarınızı gevşetin ve başınızı dik tutun.

İş Performansınızı Değerlendirin

iş performansı ve zaman yönetimi
iş performansı ve zaman yönetimi
 1. Dürüst bir kişisel değerlendirme yürütün. İş tanımınızı ve sorumluluklarınızı gözden geçirin ve her alandaki performansınızı değerlendirin. Nasıl yaptığınız konusunda dürüst olmak, iş performansınızı geliştirmek için hangi alanlarda kendinize çeki düzen vermeniz ve geliştirme yapmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olacaktır.
  • Her alanda ‘beklentileri aşmak’, ‘beklentileri karşılamak’ veya ‘iyileştirme gereksinimi’ olup olmadığını değerlendirebilirsiniz.
  • Her alanda güçlü ve zayıf yönlerin bir listesini yapın. Örneğin, rapor yazma konusunda iyi olduğunuzu belirtebilir, ancak zamanında göndermekte geciktiğinizi belirtin.
 2. İş arkadaşlarınızdan sizi değerlendirmelerini isteyin. İşinizde nasıl performans gösterdiğiniz hakkında bir fikir edinmenin bir yolu iş arkadaşlarınıza sormaktır. Çalışmalarınıza ilişkin algıları, hangi alanlarda iyileşmeniz gerektiği ve hangi alanlarda iyi çalıştığınız konusunda size bir fikir verebilir.
  • Çalışma performansınızı tanımlayan yapışkan bir not kağıdına birkaç kelime yazmalarını ve bu amaçla masanızda bir zarfa koymalarını isteyebilirsiniz.
  • Örneğin, “Buradaki çalışmalarım hakkında birkaç kelime yazıp, odama asılan zarfa koyar mısın?” Diyebilirsiniz.Ayrıca, tamamlamaları için kısa bir anonim çevrimiçi anket oluşturabilirsiniz.
  • İkili ilişkilerinizde rahatsanız, yüz yüze bilgi isteyebilirsiniz. “İş performansım hakkında bana biraz bilgi verir misiniz?” Diyebilirsiniz.
 3. Yöneticinizle bir değerlendirme yapın. Bu alabileceğiniz en önemli geri bildirim olabilir. Bu, amirinizin ne yaptığınızı düşündüğünü ve iş performansınızı nasıl artırabileceğinizi düşündüğünü bilmenizi sağlar. Ayrıca, amirinizin tam olarak sizde ne aradığı konusunda fikir verecektir. 
  • Çoğu şirket, çalışanları değerlendirmek için yılın belirli zamanlarını belirlemiştir. Bir sonraki değerlendirmenin ne zaman yapılacağını öğrenmek için amirinize danışın.
  • “Ne kadar süre çalıştıktan sonra değerlendirilme olacak?” Diyebilirsiniz, “Değerlendirmeler ne zaman yapılacak?”
  • Yöneticinizden, iş performansınızla veya belirli bir görevle veya ödevinizle ilgili gayrı resmi bilgi vermesini isteyebilirsiniz.
 4. Zayıf performans gösterdiğiniz konuları incelemeye alın. Gözden geçirme hakkında ve ne gibi etkileri olabileceği konusunda amirinizle konuşun.
  • İş performansınızı nasıl artırabileceğinize dair özel örnekler için amirinizden yardım isteyin.
  • Örneğin, “İncelememe göre liderlik becerilerimi geliştirmem gerektiğini söyledin. Bana bunu nasıl yapabileceğime dair örnekler verebilir misiniz? ”
  • İncelemenizdeki en kötü noktalara odaklanın. Genel olarak iyileşmek istemenize rağmen, bunlar işinizi korumanız için kritik olan alanlardır.
 5. Güçlü yönlerinizi bir araya getirin. İyileştirme yapmanız gereken alanlarınıza odaklanmanıza rağmen, güçlü yönlerinize bakmanız iş performansınızı geliştirmenize yardımcı olabilir.
  • Siz, iş arkadaşlarınız veya amirinizin değerlendirmelerinizde bahsettiği güçlü özellikleriniz bir listesini yapın.
  • Genel olarak birden fazla kişi veya birden fazla kişi tarafından belirtilen güçlü yönlerinizi vurgulayın.
  • Örneğin, ‘güvenilir’ ve ayrıca ‘çalışkan’ı yazabilir ve vurgulayabilirsiniz, çünkü siz ve yöneticiniz bundan ortak şekilde bahsediyorsunuz.
 6. Gelişmeniz gereken alanlarınızın bir listesini yapın. Değerlendirmelerinizden gelen geri bildirimleri gözden geçirirseniz, iş performansınızı iyileştirmek için ne yapmanız gerektiğini tam olarak anlayacaksınız. Siz, iş arkadaşlarınız ve şefiniz daha iyisini yapabileceğinizi düşündüğünüz şeyleri arayın.
  • Değerlendirmelerinizde aşağıdaki gibi anahtar kelimeler arayın: iyileştirme, artırma, güçlendirme, genişletme veya geliştirme.
  • Değerlendirmelerinizde, zamanlamanın iyi olması, doğru iş yapma veya takım oyuncusu olmak gibi konuları irdeleyin.
 7. Kendiniz için performans hedefleri belirleyin. Hangi alanlarda iyileştirmeniz gerektiğini ve iyileştirmeleri yapmak için hangi güçlü yönleri kullanmanız gerektiğini öğrendikten sonra hedefler belirleyebilirsiniz. Hedef belirleme, iş performansınızdaki gelişmelerinizi somutlaştırmanıza yardımcı olacaktır. 
  • Verimliliğinizi artırmakla ilgili hedefler belirleyin. Örneğin, günde beş ek uygulama göndermek için bir hedef belirleyebilirsiniz.
  • Her hedefi, uygulanabilir eylem adımlarına ayırın. Örneğin, günde beş başvuru daha gönderebilmek için daha hızlı bir şekilde dosyalamanız ve gözden geçirmeniz gerekebilir.

İyileştirmelerinizi Sürdürmek

 1. Aktif olun. Bazı çalışmalar düzenli fiziksel aktivitenin işyerinde verimliliği artırabileceğini göstermektedir. Haftada birkaç kez spor yaparak veya aktif bir şeyler yaparak iş performansınızı artırın.
  • Öğle tatilinde kısa bir yürüyüş yapın ya da her sabah arabanızdan biraz daha uzakta inin ve yürüyün.
  • İşinize yakın bir spor salonuna katılın veya varsa şirketinizin fitness merkezini kullanın.
  • İşe gitmeden önce sabahları on ila yirmi dakikalık yoga veya tai chi yapın ya da bir koşu ya da yüzmeye gidin.
 2. Yeterince uyuyun. Uykusuzluk konsantrasyonunuzu, ruh halinizi, enerjinizi etkileyebilir ve sonuç olarak iş performansınızı olumsuz etkileyebilir. Bolca dinlenmenize izin veren gece rutini oluşturun.
  • Bir saat kadar önce yatmaya hazırlanmaya başlayın. Bedeninizi ve aklınızı sakinleştiren ve rahatlatan şeyleri yapın, meditasyon yapmak, kitap okumak veya yoga yapmak gibi.
  • Uyumaya gitmeden önceki son bir saatte kafeinden kaçının. Kahve veya kafeinli çay yerine kafeinsiz veya bir bardak su içmeye gidin.
  • Telefonunuzu sessize alın veya sabaha kadar gerekli olmayan bildirimleri kapatın.
 3. Dikkatinizi toplayın. Sadece eldeki göreve odaklanma ve tüm duyularınızla bu göreve odaklanma uygulaması konsantrasyonunuzu geliştirmenize yardımcı olabilir. Konsantrasyonunuzu artırmak, daha üretken olmanıza ve iş performansınızı artırmanıza yardımcı olabilir.
  • Çoklu görev yerine, her seferinde bir şey yapın. Tüm dikkatinizi sadece bir şeye odaklayın.
  • Örneğin, envanter sayfanızı tamamlarken e-postanızı kontrol etmek yerine, yalnızca envantere odaklanın.
  • Eğer zihninizin dolaşmakta veya hayal kurmakta olduğunuzu görürseniz, düşüncelerinizi nazikçe eldeki işe geri döndürün.
  • Kendinize “Oyun hakkında düşünmeye başladım. Envantere odaklanmama izin ver. ” diyebilirsiniz

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir