Evde Isı ve Elektrik Tasarrufu Yapmanın Yolları

Çoğu ev için, enerji pahalı bir ihtiyaçtır. Ancak, bu kış evde ısı ve yakıttan tasarruf etmek için yapabileceğiniz birçok şey var, bu da sadece paradan tasarruf etmenizi sağlamayacak, aynı zamanda evinizi daha şık ve sürdürülebilir kılacak.

 1. Isıtma sisteminizi ve kontrollerini anlayın. Isıtma sisteminizin nasıl çalıştığını ve kontrollerin doğru şekilde nasıl kullanılacağını öğrenmek için zaman ayırın, böylece sizin için en iyi ve en uygun maliyetli şekilde kullanabilirsiniz. Örneğin, evinizin soğuması yaklaşık 30 dakika alacaktır (daha iyi yalıtımlı bir özelliğe sahipse), bu nedenle yatmadan önce ısıtmayı yarım saat kadar kapatmayı düşünün.Radyatörlerinizde çamaşır kurutmaktan kaçının.  Bu, radyatörler tarafından salınan ısı miktarını düşürür, bu nedenle kazan, aynı oda sıcaklığına ulaşmak için daha uzun süre çalışmalı, dolayısıyla genel olarak daha fazla yakıt kullanmalıdır.Termostatınızı kısın.  1 ° C’ye düşürmek, herhangi bir farklılık farketmeden enerji ve para tasarrufu sağlayabilir (yıllık 68 tl).
 2. Farklı bir elektrik dağıtım şirketine geçiş yapma konusunda araştırma yapın.  Özellikle en az üç yıl boyunca geçiş yapmadıysanız, daha ucuz bir anlaşma yapabilirsiniz. Tedarikçinizi değiştirme konusunda google’a elektrik dağıtım şirketleri yazmanız yeterli.
 3. Mobilyaları kalorifer peteklerinden uzak tutun.  Döşemeli mobilyalardaki köpük çok etkili bir ısı yalıtkanıdır ve ısının odanıza girmesini önler.
 4. Güneşi kullanın.  Bu en kolay ulaşılabilir ısı kaynağı ve en ucuzu! Hava güneşli olduğunda, iç kapılarınızı açarak en iyi şekilde yararlanın ve sıcak havanın evinizden akmasına izin verin.
 5. Perdeleri doğru konumlandırın.  Özellikle geceleri, sıcaklığı içeride ve soğuğu dışarda tutmak için. Perdelerinizi radyatörlerin arkasına sokun.
 6. Ekstra perdeler takın.  Örneğin, herhangi bir tek camlı dış kapıya bir perde yerleştirin.
 7. Kapı deliklerini ve açıklıkları kapayın. Mektup kutuları ve anahtar delikleri için kapaklar takın. Ne kadar ısı kazandığınıza şaşıracaksınız!
 8. Çatı / çatınızdaki yalıtımı kontrol edin. Tipik yalıtımsız bir evde kaybedilen ısının yaklaşık% 25’i çatıdan kaçar. Çatı katında en az 270 mm yalıtım olmalıdır. Ekstra yalıtım eklerseniz, sıkıştırılmadığından emin olun. Yalıtım yüksekliğinin üzerinde yükseltilmiş platformlar, depolama için kurulabilir.
 9. Duvar yalıtımınızı kontrol edin.  Tipik yalıtımsız bir evde kaybedilen ısının yaklaşık% 35’i duvarlardan geçer. Boşluk duvarlarınız varsa, onları doldurmayı düşünün. Masif duvarlar da (içerden veya dışardan) yalıtılabilir, ancak bu daha karmaşık ve maliyetlidir.
 10. İki veya üçlü cam takınız. Pencerelerinizin değiştirilmesi gerekiyorsa, çift veya üçlü cam takmayı düşünün. Her ikisi de camdan ısı kaybını azaltır.
 11. Petekler için ısı yansıtıcı paneller takın.  Radyatör bir duvardaysa, özellikle yalıtılmamışsa, ısı kaybedebilirsiniz. Reflektör panelleri, bu sıcaklığı odaya geri yansıtmaya yardımcı olur. Onları hırdavatçılardan satın alabilir, kendiniz yerleştirebilir ve radyatörü çıkarmanıza gerek kalmaz. Reflektör paneli gri renkli olan          ısı yansıtıcılar sizin anlayacağınız.
 12. Bir radyatör güçlendiricisi takın. Bu, bir radyatörün üzerine oturur ve arkasından kayıp ısıyı emer. Odadaki ılık havayı sirküle etmek için küçük bir elektrikli fan kullanır, böylece peteğin derecesini biraz daha kısabilirsiniz.
 13. Termostatik radyatör vanalarını takın. Termostatik radyatör vanalarını ısıtma sisteminizi oda bazında kontrol etmenize izin verir, böylece kullanmadığınız odaların derecesini istediğin gibi ayarlayabilirsiniz yahut kapatabilirsiniz.
 14. Borularınızı boşaltın.  Bu, boruların içindeki ısının korunmasına yardımcı olacak ve ayrıca ısıtılmamış bir alandan geçmeleri durumunda donmalarını önleyecektir.
 15. Çatı kapağını izole et.  Üstünde yalıtım olduğundan emin olun.
 16. Ampullerinizi enerji tasarruflu versiyonlarla değiştirin.  Aydınlatma, bir evin enerji faturasının yaklaşık% 7’sini oluşturur. Eski moda klasik ampuller sadece% 5 verimli iken, enerji tasarruflu ampuller yaklaşık% 75-80 daha az enerji kullanır. Işık yayan diyot (LED) ampuller en verimlileridir.
 17. Fotosel veya zaman gecikmeli ışıkları takın. Bunlar otomatik olarak kapanır, böylece elektrik tasarrufu sağlanır.
 18. Merkezi ısıtma sisteminize uygun bir ‘zamanlayıcı’ cihazı takın.  Bu cihazlar , her bir saatte merkezi ısıtmanızı önceden belirlenmiş bir süre boyunca otomatik olarak kapatır, böylece daha az enerji kullanır. 
 19. Zemin altı yalıtımını yaptırın.  Evinizde bir mahzen boşluğu varsa, yeraltı yalıtımı sıcaklığın korunmasına yardımcı olabilir.
 20. Sadece ihtiyaç duyduğunuzda enerjiyi kullanın.  Örneğin, bir odadan çıkarken ışıkları kapatın ve kullanmadığınız zamanlarda bilgisayarınızı kapatın.
 21. Enerji tasarruflu cihazlar satın alın.  Bir ev aletini değiştirirken, enerji tasarruflu bir model satın alın. Enerji derecesini araştırın.
 22. Uyku modundan kaçının.  Bekleme durumunda bırakmak aletlerin tamamen açıldıklarında kullandıkları enerjinin% 75’ini kullanmaya devam etmesi demektir ve yılda 70 tl’ye mal olabilir.
 23. Şarj cihazlarını fişten çekin veya kapatın . İşte evdeki gençler için bir uyarı, özellikle bazı eski modeller bir cihaza bağlı olmasa bile elektrik kullanırlar bu nedenle fişten çekin.
 24. Duş başlığınızı ‘eko’ versiyonuna getirin.  Bu, suyu ısıtmak için gereken enerji miktarını azaltacaktır.
 25. Makul bir şekilde pişirin.  Ortalama olarak, pişirme enerji kullanımının yaklaşık% 4’ünü oluşturur. Yemek ve tencere için uygun büyüklüğü seçiniz. Yiyecekleri daha küçük parçalara ayırın ve tavalara kapaklarını koyarak pişirin. Yiyecekler çok daha hızlı pişer ve daha az güç kullanır.
 26. Su ısıtıcını (ketıl) fazla kullanmayın.  Su ısıtıcıları oldukça fazla enerji harcarlar, bu yüzden sadece ihtiyaç duyduğunuz kadar su kaynatın.
 27. Fırın kapınızı açık bırakın.  Fırında pişirmeyi bitirdikten sonra, mutfağı sıcak tutmak için fırının kapağını açık bırakın.
 28. Yavaş bir tencere kullanın.  Yavaş pişiricilerin yemek pişirmesi daha uzun sürer ancak geleneksel fırınlardan daha ucuzdurlar.
 29. Mikrodalga fırını kullan.  Yiyecekleri çözüyorsanız veya sadece ısıtıyorsanız, mikrodalga fırınlar geleneksel fırınlardan çok daha az elektrik kullanır.
 30. Buzdolabınıza ve dondurucunuza dikkat edin.  Enerji kaybını önlemek için dondurucunuzu düzenli olarak çözün ve makul derecede dolu tutmaya çalışın. Sıcak havanın içeri girmediğinden emin olmak için contaların sıkı olup olmadığını kontrol edin.
 31. Buzdolabının kapağını açık bırakma.  Ne kadar uzun süre açık olursa, doğru sıcaklığına geri dönmesi için o kadar fazla enerji harcar.
 32. Dondurucundan kurtul.  Dondurucunuzu çok fazla kullanmıyorsanız ondan kurtulmayı deneyin.
 33. Çamaşır makinası tam dolunca çalıştırın.  Bu, yıkama sayısını azaltacaktır. Tam dolmadan çalıştırmanız gerekiyorsa, çamaşır makinenizde ki ‘yarım yük’ veya ‘ekonomi’ ayarını kullanın .
 34. 30 ° C  yıkama ayarını kullanın.  Günümüzde, bu çamaşırları temizlemek için fazlasıyla yeterli ve sizi en sıcak derecedeki fazladan maliyetin % 75’inden koruyacaktır.
 35. Daha kısa bir yıkama döngüsü kullanın. Örneğin bir saat süren bir döngü, çoğu yıkama için yeterlidir. Daha kısa bir devri daha düşük bir sıcaklık ayarıyla birleştirirseniz, iki cephede de enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
 36. Kurutma makinenizi az miktarda kullanın.  çamaşır kurutucular çok fazla enerji kullanabilir. Güneşli güzel günlerde kıyafetlerinizi dışarıda kurutun. Bir çamaşır için kurutma makinesi kullanmanız gerekiyorsa, gerçekten ihtiyaç duyan giysileri kurutun.
 37. Tutulan ısıyı çamaşır kurutucunuzda kullanın.  Kurutulacak çok fazla kıyafetiniz varsa, bunları birden fazla seferde kurutmayı düşünün. Çamaşır kurutucu, her çalışmadan sonra ısıyı koruyacak, böylece ikinci ve sonraki yükler sırasında daha az enerji kullanacaktır.
 38. Kurutucu filtresini temizleyin.  Bunu, kurutucunuzun en verimli şekilde çalışmasına yardımcı olduğundan düzenli olarak yapın.
 39. Kurutma makinenizde ekonomi topları kullanın.  Bunlar, kıyafetleriniz arasında boşluklar oluşturarak, ısının serbestçe hareket etmesini ve kıyafetlerinizi daha hızlı kurutmasını sağlar.
 40. Buzdolabının arkasını temizle. Yapabiliyorsanız, enerji verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için buzdolabınızın arkasındaki bobinleri temizleyin.
 41. Suyunuzu haşlama sıcaklığına kadar ısıtmayın.  Çoğu insan için 60 ° C yeterlidir.
 42. Mutfakta manuel aletler kullanın.  Örneğin ekmek yapımı ve çırpma işlemi elle yapılabilir.
 43. Ütünüzü açık bırakmayın.  Ütüler çok fazla elektrik tüketir, bu yüzden kullanmadığınız zamanlarda kendiniz kapatın.
 44. Yapabildiğiniz zaman saçınızı doğal olarak kurumaya bırakın veya havluyla kurutun.  Saç kurutma makineleri çok fazla elektrik tüketiyor ve saçınızı doğal olarak kurutmak sizin için daha sağlıklı olabilir
 45. Yeni bilgisayar?  Yeni bir masaüstünden % 85 daha az enerji harcayan bir dizüstü bilgisayar satın almayı düşünün.
 46. Kapı ve pencerelere sünger takın. Yapışkan şeritleri pencere ve kapılarınıza takabilirsiniz ancak aynı zamanda delikli kapaklar, döşeme tahtaları, süpürgelikler, elektrik tesisatı ve boruların dış duvarlardan geçtiği yerler olup olmadığını kontrol edin.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir