Deri Mobilyalar Nasıl Temizlenir?Deri Eşyalardan Leke Çıkarmak

Deri mobilya temizliği hakkında birkaç pratik temizlik önerim var. Deri mobilya temizliği korkutucu görünebilir, ancak bakımı şaşırtıcı derecede kolaydır! Düzenli olarak yapılan bakımlarla, ayda bir kez mikrofiber bir bezle süpürmek ve silmek gibi, mobilyanızın en üst düzeyde temiz görünmesini sağlayabilirsiniz. Deri mobilyalardaki lekeleri temizlemek de oldukça basittir; mürekkep, yağ ve içecek lekelerinin tümü küçük bir özen ve dikkatle temizlenebilir.

Deri mobilyalar nasıl temizlenir
Deri mobilya temizliği nasıl yapılır

• Tüm mobilya parçalarını ayda bir kez vakumlayarak temizleyin. Mobilyanın aralarını örneğin koltuk kısmındaki ara kısımları ve birleşme yerlerini süpürmek için elektrik süpürgesindeki aparatları kullanın. Yastıkları çıkarın ve görünen tüm kirleri temizleyin. Mobilyanın yüzeyini de temizlemek için yumuşak fırça aparatını kullanın.

• Hijyen sağlamak için elektrik süpürgesinin başlığını doğrudan mobilya üzerine koymak yerine mobilya temizliği için üretilen süpürge parçalarını kullanın. Bu konuda en kesin ve kolay bilgiyi elektrik süpürgeniz kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz.

Mobilyaları yukarıdan aşağıya doğru mikrofiber bezle silin. Tüm deri mobilyalarınızı tamamen silmek için temiz, kuru bir mikrofiber bez kullanın. Mobilyaların tepesinden başlayın ve aşağı doğru hareket edin, böylece yerinden çıkmış toz veya kir henüz temizlenmemiş alanlara düşecektir.
• Mobilyaları yıkarken, lekeli ya da özellikle kirli olan alanları not edin, böylece daha sonra işlem yapabilirsiniz.

Doğal temizlik maddeleri olan sirke ve suyun gücüne inanın. Küçük bir kasede su bardağı (120 mL) 1 / 2 sirke fincan (120 mL) eklenmiştir. Karışımın dökülmesini önlemek için, kaseyi temizlediğiniz mobilyaların yanına zemine yerleştirin.
Doğal temizlik maddeleri olan sirke ve suyun gücüne inanın. Küçük bir kâsede yarım su bardağı (120 mL) su ile yarım su bardağı sirke (120 mL) ekleyin. Karışımın temizlik esnasında mobilyalarınızın üstüne dökülmesini önlemek için, kâseyi temizlediğiniz mobilyaların yanına zemine yerleştirin.
• Bu karışımın deriyle reaksiyona girmesi riskine karşı, ilk önce göze çarpmayan bir alanda yeni test edin.

Fark ettiğiniz kirli alanları silmek için suyu ve sirkeyi kullanın. Yaptığınız doğal temizlik kürüne bir mikrofiber bez batırın ve nemli kalması için suyunu sıkın. Suyu damlamasın sadece nemli kalsın. Kir ve lekeyi temizlemek için yumuşakça bastırarak, dairesel olarak silin. Bütün mobilya parçalarını bu yöntemle silmek ve temizlemek gerekmez, her şeyi silerek deriye zarar verebilirsiniz. 
• Korunmasız bir deri mobilya temizliyorsanız, nazikçe silin, çünkü çizilmesi ve zarar görmesi çok daha kolaydır.

Suyu ve sirkeyi temiz bir mikro fiber havluyla kurulayın. Deri mobilya parçasını sildikten sonra, temiz, kuru bir mikro fiber havlu alın ve kalan nemi silin. Islak kısımların havayla kurumasına izin vermekten kaçının. Lekeli bir görüntü bırakabilir. Bu mobilyanızda kullanılan derinin cinsine ve kalitesine göre değişebilir.
• Mobilyaları kuruturken mikrofiber bez çok ıslanırsa, yeni ve kuru bir havlu kullanın

Mobilyalarınızı her 6 ila 12 ayda bir saç kremi ile besleyin. Saç kremi uygulamadan önce üreticinin talimatlarını dikkatlice okuyun. Saç kremini temiz bir bez üzerine uygulayın ve yumuşak, dairesel hareketlerle deriye yedirin. Mobilyayı tekrar kullanmadan önce, saç kreminin ne kadar süre yüzeyde kalması gerektiğini kontrol ettiğinizden emin olun. Deri mobilya temizliği yaptığınız malzemenin tümüne uygulamadan önce saç kremini, mobilyaların göze çarpmayan bir alanında test edin.

Deri Mobilyalarda Leke Çıkarma Yöntemleri

Deri mobilyalarınıza leke yapacak bir şey döküldükten sonra olabildiğince çabuk toplayın veya silin. Bir dökülme meydana gelir gelmez, oluşan lekeye hemen temiz kağıt havlu ile müdahale edin. Bunu yaptıktan sonra, temiz, kuru bir bez alın ve lekeli alanın üzerine tekrar tekrar basarak dökülenleri havluya emdirin.

Yağ lekesini kuru bir bez ve kabartma tozu ile silin. Deri mobilyalarınız tereyağı, vücut losyonu, yağ veya başka herhangi bir yağ ile lekelenmişse, elinizden geldiğince, silmek için kuru bir bez kullanın. Yağ çoğunlukla çıkarıldıktan sonra, lekenin üzerine yeterince kabartma tozu serpin, böylece lekeli kısmın üzerini tamamen örtün. Kabartma suyunu 2 – 3 saat leke üzerinde bıraktıktan sonra temiz bir bezle silin.
• Yağ lekelerini silmek için su kullanmayın. Su aslında, yağı temizlemek yerine deride kalmasına neden olabilir.
• Kabartma tozu, yağın deriden çekilmesine yardımcı olarak silinmesini kolaylaştırır.

Deri mobilyadan mürekkep lekesi çıkarmak için alkol ile temizleyin. Bir top pamuğa yeteri kadar alkol dökün ve deri mobilyanızın alkol damlaları ile ıslanmaması için hafifçe sıkın. Daha sonra deri mobilyadan mürekkep lekesi çıkarmak için pamuk topunu mürekkep lekesine sürün. Alanı ovmak yerine yukarı ve aşağı hareketlerle sürterek temizleyin. Leke çıktıktan sonra durun. 
• Lekenin büyüklüğüne bağlı olarak, 1’den fazla pamuk top kullanmanız gerekebilir. Lekenin deriden pamuk topuna geçmesi gerekir, bu yüzden pamuğun lekeli göründüğünü fark ettiğinizde, yenisiyle değiştirin. Kirli pamukla silmeye devam etmek mürekkebin deriye iyice nüfuz etmesine neden olacaktır.

Meyve suyu ve kola lekesi çıkarmak için bez ve suyla silebilirsiniz. Temiz bir bezi su ile nemlendirin ve deri mobilyanızda su bazlı sıvılarla lekelenmiş alanları silin. Deri mobilyanızda ki leke çözüldükten sonra, lekeli kısmı havada kurumaya bırakın. Su ve bez, sıvıda kalan yapışkanlıkları temizler.
Bej renkli deriyi temizlemek için limon suyunu ve tartar kremini karıştırın. 2 yemek kaşığı (30 mL) limon suyu ve 2 yemek kaşığı (30 mL) tartar kremasını küçük bir kapta karıştırın. Karışımı lekeli alana dağıtın. 10 dakika bekledikten sonra nemli bir bezle silin.
Limon suyu deriyi zayıflatabileceğinden, bu yöntemi koyu renkli parçalar üzerinde kullanmayın.

Yazımdan faydalandığınızı düşüynüyorsanız gelin birlikte Para Biriktirme Ve Tasaruf Etme konulu yazımı okuyalım

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir