Çocuklarda Yüksek Ateş Sebepleri ve Tedavisi

Çocuklarda yüksek ateş sebepleri ve tedavisi genelde can sıkıcıdır. Çocuğunuzun vücut ısısı normalden yüksek olması sonucu yüksek ateş oluşur. Normal vücut ısısı biraz değişir, ancak 38 ° C’nin üzerindeki bir sıcaklığın, yüksek ateş olduğu kabul edilir.

Çocuklarda yüksek ateş neden olur ?

Küçük çocuklarda yüksek ateşe sebep olan şey, genellikle altta yatan bir enfeksiyonun olmasıdır. Kısacası çoçuklarda ateşlenme nedenleri genelde viral enfeksiyon kaynaklı olmaktadır.

 • 3-6 aylık çocuklardaki ateşin ciddi olma olasılığı daha yüksektir. Sıcaklık 39 ° C veya daha fazlaysa tıbbi yardım almalısınız.
 • 3 aydan küçük bir bebekte ateş görülmesi olağandışı ve endişe vericidir. Sıcaklık 38 ° C veya daha fazlaysa tıbbi yardım almalısınız.

Bebeklerde yüksek ateş varsa, ebeveynlerin nedenini çözmeleri zor olabilir. Çoğu durumda, ateş ciddi olmayan bir viral enfeksiyondan kaynaklanır. Küçük çocukları etkileyen birçok viral enfeksiyon, diğer semptomların ortaya çıkmasından önce 48 saate kadar yüksek ateşe neden olur. Az sayıda yaygın virüs, bundan daha uzun süren ateşlere neden olur.

bebeklerde ateş düşürme yöntemleri
Bebeklerde ateş düşürme yöntemleri

Vücuttaki yüksek sıcaklık, 6 aylık ve daha küçük bebeklerde her zaman için bir hastalık olduğunu işaret etmez.

Normal vücut sıcaklığı, 37.5 ° C’dir. Bunun üzerinde ölçülen vücut ısısı yüksek ateş olarak isimlendirilir. Ateşi nereden ölçülür sorusunun bir çok yanıtı olsada tavsiye, bu ölçümün 5 yaşından küçük çocuklarda kol altında alınması gerektiğidir. Vücutta ki yüksek ateş sıcaklığı seviyesi, bir çocuğun 6 aydan daha küçük olduğu durumda ne kadar ağır hasta olduğuna dair iyi bir rehber değildir.

Soğuk algınlığı gibi yaygın, kendi kendini sınırlayan viral enfeksiyonlarla ilişkili ateş tipik olarak toplam 12-48 saat boyunca artar ve düşer. Çocuklar genellikle ateşin başında soğuk hissetmekten şikayet ederler. Solgun görünebilirler, ancak dokunuşta sıcak ve kuru hissederler. Daha sonra sık sık sıcak hissettiklerini söylerler ve terlenir ve kızarırlar.Baş ağrısı ve karın ağrısı, ateşle aynı anda çok yaygındır. Çocuklar eziyetli, yorgun ve sefil olabilirler ve sulu gözlere sahip olabilirler. Boyunda, kollarının altında ve karnında şişmiş bezler olabilir. Boğazlarında ağrılar olduğunu ve hasta olduklarını düşünebilir.

Türkiye’deki çocuklarda en sık görülen ateş nedenleri viral enfeksiyonlardır. Bebeklerde ateş belirtileri görülmesine sebep olan daha çok yüksek ateşin nedeni olan komplikasyonlar olsada nadir görülmektedir.

Normal vücut sıcaklığımız 37 ° C civarındadır. Sıcaklığımız gün boyunca bu rakam etrafında biraz yukarı ve aşağı gidebilir. Çocukların sıcaklıkları sıcak banyolar, egzersiz ve aşırı sıkı giydirmenizle kolayca yükselebilir. Bebeklerde diş çıkarma zamanı ateş çoğu zaman bebeklerin ateşini 0,5 ° C arttırır.

Çocuklarda ve bebeklerde yüksek ateş, vücudun enfeksiyonlara karşı doğal savunmasının bir parçasıdır. Ateş, bağışıklık sisteminiz tarafından beynin hipotalamus adı verilen bir bölümünde oluşturulur. Hipotalamus, merkezi bir ısıtma sistemi gibi davranır. Çocuklarda yüksek ateş, hipotalamus vücut sıcaklığını normal seviyenin üzerine ayarladığında olur.

Beyin yüksek ateşi çıkması işini mikroplu bir enfeksiyona yanıt olarak yapar, çünkü genellikle bakteri veya virüs gibi bulaşıcı maddelerin varlığını tespit eder. Çocuğunuza bulaşan virüs yada bakteriler normal vücut sıcaklığında en iyi şekilde üreme eğiliminde olduklarından. Yüksek ateş enfeksiyonlara neden olan mikroplarla savaşmaya yardımcı olmak için vücudun geliştirdiği bir koruma olduğuna inanılmaktadır.

Vücudun sıcaklığını arttırdığı mekanizma, ısı kaybını azaltmaktır. Daha az terliyoruz ve dokunuşta kuru hissediyoruz, titriyoruz (hareket sıcaklığı artırıyor) vücut ısı kaybını en aza indirdiği için üşüyormuş gibi hissediyoruz, kıvrılıyor ve farklı ısınma şekilleri arıyoruz. Cildimizdeki kan damarları, ısı kaybını korumak için büzülüyor, bu nedenle solgun görünüyoruz. Dokununca sıcak olduğumuzu ancak üşüdüğümüzü hissetmemizin nedeni budur. Ateşin bu aşamasında, çocuğunuzu onu serinletecek müdahalelerinize maruz bırakmanızdan memnun olmaz, çünkü üşmüş gibi hissederler.

Sonunda, vücudun sıcaklığı yeni vücut sıcaklığına ulaşır ve soğuk hissi kaybolur. Sonunda normal vücut sıcaklığına dönmeye başlar, vücut sıcaklığı normale doğru düşer ve vücutta bulunan ekstra ısıyı kaybetmeye çalışır. Bunu terleme yoluyla ve derideki kan damarlarını açarak temizler ve terleriz.

Çocuklar yetişkinlerden daha yüksek ateş alma eğilimindedir. 6 aylıktan önce bir bebeğin bağışıklık sistemi tamamen olgunlaşmamıştır. 6 aylıktan sonra, vücudun gerçek sıcaklığı, çocuğunuzun ciddi bir şekilde rahatsız olup olmadığına hakkında bilgi verebilir. 6 aylık ve daha küçük bebeklerde yüksek ateş çoğu durumda ciddi tıbbi yardım gerektirmektedir.

Çocuklarda yüksek ateş nedenleri

Çocuklarda neden yüksek ateş olur?

 • Enfeksiyonlar en yaygın nedendir. Viral enfeksiyonlar, soğuk algınlığı, öksürük , grip , gibi birçok yaygın hastalığa neden olur . Bazen viral enfeksiyonlar daha ciddi hastalıklara neden olabilir.
 • Bakteriler denilen mikroplu enfeksiyonlar, viral enfeksiyonlardan daha az yaygındır, fakat aynı zamanda ateşe de neden olur. Bakterilerin zatürre, eklem enfeksiyonları ( septik artrit ), idrar enfeksiyonları, böbrek enfeksiyonları, septisemi ve menenjit gibi ciddi hastalıklara neden olma olasılığı daha yüksektir . Bununla birlikte, bakteri ayrıca kulak enfeksiyonları ve enfekte cilt döküntüleri gibi daha az ciddi enfeksiyonlarda ateşe neden olabilir.
 • İnflamatuar durumlar ve reaksiyonlar , Kawasaki hastalığı , bazı artrit tipleri ve bazı ilaçlara verilen reaksiyonlar dahil olmak üzere ateşe neden olabilir .
 • Bağışıklık Kazanma : Çocuklar zaman zaman bağışıklık kazandıktan sonra ateş geliştirir. Bunun nedeni, beynimizin bağışıklık kazanmayı genel olarak vücudun bağışıklık sisteminin bir enfeksiyonla karşı karşıya olduğunu düşünerek kandırmak için tasarlanmasıdır, böylece bağışıklık geliştirir. İmmünizasyondan sonraki ateşler genellikle yüksek veya uzun değildir.
 • Diğer enfeksiyon türleri : bunlar sıtma ve dang gibi ‘tropikal’ enfeksiyonları ve tüberküloz gibi Türkiye dışında daha yaygın olan durumları içerir.
 • Güneş çarpması, vücut ısısının dışarıdan ısıtılmasından dolayı teknik olarak ateş olmamasına rağmen, vücut sıcaklığının yükselmesinin olası bir nedenidir (ateş vücutta yüksek ateşi kendisi yapar, güneş çarpması gibi dış faktörlere gerek yoktur.).

Yüksek ateş ve ateş hastalıkları küçük çocuklarda, özellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda çok yaygındır ve ebeveynler için gerçekten endişe verici olabilir. Çocuğunuzun ne kadar hasta olduğunu veya tıbbi yardım isteyip istemediğinizi yargılamak her zaman kolay değildir.

5 yaşından küçük çocukların her 10 ebeveyninden üçü dördü çocuklarının geçen yıl yüksek ateşi olduğunu söylüyor. Bir çocuğun doktora götürülmesinin en yaygın sebebi muhtemelen budur. Çocuklarda yüksek ateş, çocuğun hastaneye kabul edilmesinin ikinci en yaygın nedenidir ve ebeveynlerde büyük endişe nedeni olabilir.

 • Yüksek ateşin en iyi nasıl şekilde nasılyönetileceğini anlamalısınız.
 • Ne zaman profesyonel yardım veya öneri arayacağınızı önceden belirlemelisiniz.
 • Hangi işaretlerin çocuğunuzun ciddi bir şekilde hasta olabileceğini gösterdiğini bilmelisiniz.
 • Vücuttaki sıvı eksikliği belirtilerinin (dehidrasyon) ve diğer ciddi hastalık belirtilerinin nasıl kontrol edileceği de dahil olmak üzere bu konularda bir araştırma yapmalısınız. Temel müdahaleleri en hızlı şekilde yapabilecek yetkinliği kazanmalısınız.

Yardım ya da tavsiye almaya karar vereceğiniz zamana dek, yüksek ateşi olan çocuklarınıza bol miktarda sıvı içecekler tükettirmelisiniz.

Buraya kadar yazdığım zararsız ateşlenmelerde görülen tüm semptomlar, çocuğunuz için kalıcı hastalıklara sebep olacak ciddi bir yüksek ateş durumunda da görülür. Çocuğunuzun ateş belirtilerinin sizi endişelendirmesi gerekip gerekmediğini belirlemek zor olabilir. Çocuğunuzu herkesten daha iyi tanıyorsunuz. Çocuğunuzun geçmişte ateşi olan kişilerden farklı olan belirtileri olan bir ateşi varsa, daha ciddi hastalık olasılığını düşünün.

Bir tıbbi yardım almanız gerekip gerekmediğini değerlendirmenize yardımcı olacak ateşin bazı özellikleri vardır:

Çocuğunuzun ciddi bir şekilde rahatsız olmadığından emin olmanıza yardımcı olacak belirtilir şunlardır

Aşağıdaki listede yazılı semptomlar çok ağır bir ateş geçirilmediğini işaret edebilr:

 • Normal renkli bir cilde sahiptir.
 • Normalde size cevap verir.
 • Kendindedir ve gülümser hareketler içerisindedir..
 • Uyanık kalır veya uyandırdığınızda hızlı ve kolay bir şekilde uyanır.
 • Güçlü bir normal ağlaması vardır veya ağlamıyordur.
 • Nemli dudakları ve dili vardır.

Çocuklarda yüksek ateşin nispeten daha az ciddi olduğu durumlar şunlardır

 • Çocuğunuz 3-6 ay yaş ve 39 ° C’nin üzerinde bir sıcaklığa sahiptir.
 • Soluk ten, dudak veya dil.
 • Size normal cevap vermiyor.
 • Gülümsemez.
 • Sadece sizin çabanızla uzun süre de ve zorla uyanır.
 • Hiçbir şey yapmak istemez; inaktiftir.
 • Ağız kuruluğu ve dudak kuruluğu yaşar.
 • Bebeklerde zayıf beslenme.
 • Bebeklerde daha az ıslak bebek bezleri.
 • Titreme nöbetleri.

Çocuğunuzun ciddi şekilde rahatsız olduğunu gösteren bir yüksek ateşin özellikleri

 • Çocuğunuz 3 aylıktan küçük ve 38 ° C’nin üzerinde bir sıcaklığa sahipse.
 • Soluk / benekli / kül rengi / mavi cilt, dudak veya dil izlemliyorsanız.
 • Tepki verme yetisini kaybettiyse.
 • Uyanmıyor ya da uyandırsanızda uyanık kalmaz.
 • Zayıf, yüksek perdeli veya sürekli ağlama.
 • Nefes alırken homurdanma sesleri varsa.
 • Nefes alırken kaburgalar arasında kasların gerilmesi (bu özellikle bebeklerde geçerlidir).
 • Şişkin bıngıldak (yaklaşık 18 aya kadar bebeklerin başının üstündeki ‘yumuşak nokta’).
 • Batık bıngıldak – vücutta sıvı eksikliği olduğunu gösterir (dehidrasyon).

Çocuğunuzun susuz kaldığını gösteren özellikler

Bebeğin susuz kaldığını gösteren durumlar genelde kolaylıkla anlaşılabilir olsa da. Ateşi ile huzursuz olan bazı çocuklar, ihtiyaç duydukları kadar su içmez, genellikle hasta hissederler (mide bulantısı) ve garip şeyler olur. Özellikle, hastalanan (kusma) veya ishal olan bir çocukta dehidratasyon hızla gelişebilir. Dehidrasyon başladıktan sonra, bulantı ve kusma daha da kötüleşebilir ve bu da kırılması zor bir kısır döngü olabilir.

Bebeklerde Susuzluğun (Dehidrasyon) belirtileri
Bunlar:

 • Ağız kuruluğu veya dil.
 • Ağlarken gözyaşı olmaması.
 • Gözlerde solgun görünüm.
 • Uyuşukluk.
 • Ellerin ve ayakların soğuk olması.
 • Genellikle daha fazla hasta olmak.
 • Azalan cilt elastikiyeti veya turgor (elinizin arkasındaki cildi parmaklarınız arasında nazikçe bastırdığınızda, geri eski haline dönmez, ancak sıkışmış şekli ile kalır).
 • Bebekler idrar yapmayı bırakırlar (ishal olup olmadıklarını saptamak zor olsa da) ve yumuşak nokta (başın üstünde) batmış halde olabilir. Küçük bebekler çok çabuk susuz kalabilir.

Çocuğunuzun susuz kaldığından şüpheleniyorsanız tıbbi yardım alın.

En ciddi enfeksiyonlardan ikisi menenjit ve kan enfeksiyonu ( septisemi ) ‘dir. Bunlar nadirdir; ateşi olan çocukların büyük çoğunluğunda bu enfeksiyonlar yoktur.

Belirtiler genellikle birkaç gün içinde hızlı, birkaç saat içinde veya daha yavaş bir şekilde gelişir. Semptomlar ilk başta grip gibi daha az ciddi bir hastalığa işaret edebilir. Ancak, başlangıçta grip olduğunu düşünseniz bile, belirtiler kötüleşirse ve çocuğunuz gerçekten hasta görünüyorsa acil tıbbi yardım almalısınız.

Menenjit ve septisemi her zaman tıbbi acil durumlar olduğundan, hangi belirtilere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek önemlidir.

Çocuklarda ateş nasıl düşürülür (evde)

Çocuğunuzun ateşi, ağrıları veya ağrıları nedeniyle rahatsızlık duymuyorsa, parasetamol ve ibuprofen kullanmanıza gerek yoktur.

Ateşi olan bir çocuk kıpkırmızı ve huzursuz görünebilir ve çok fazla şey yapmak istemeyebilir.

 • Çocuğunuzu rahat ettirin – aşağıdaki ayrıntılar.
 • Vücutta sıvı eksikliği belirtileri olup olmadığını kontrol edin (dehidratasyon).
 • Ciddi enfeksiyon belirtileri olup olmadığını kontrol edin.
 • Çocuğunuzu, daha iyi olana kadar okuldan veya kreşden uzak tutun.

Ciddi hastalıklardan kaynaklanmayan çoğu ateş nöbetinde sıcaklık genellikle hızlı bir şekilde düşer. Bir çocuğun bir saat kadar sonra, sıcaklıkları düştüğü ve iyi bir içecek içtiği zaman mutlu bir şekilde oynaması muhtemeldir. Bir çocuğun ateşinin düşmesiyle düzelmesi güven vericidir.

Her yaşta, ciddi bir enfeksiyonu olan bir çocuk, ateşini düşürme çabalarına rağmen, genellikle daha da kötüleşebilir. Ayrıca, başka endişe verici semptomları olabilir. Örneğin, solunum problemleri, uyku hali, kasılmalar, ağrılar veya daha da kötüleşen baş ağrıları. Ancak – içgüdülerinizi kullanın. Bir çocuğun daha kötüye gittiğini düşünüyorsanız, burada açıklanan ‘kurallara’ tam olarak uymasalar bile tıbbi yardım alın. Not : Çocuğunuzun ateşi olup olmadığını, ciddi bir enfeksiyon oluşturmadığından emin olmak için geceleri 2-3 kez kontrol etmelisiniz.

Önemli olan, çocuğunuzu sakin, güvende ve rahat tutmaya çalışmaktır.

 • Sıvı tüketmesini sağlayın . Bu vücutta sıvı eksikliğinin önlenmesine yardımcı olur (dehidrasyon). Bir çocuğun çok huzursuz olmadığında bir şeyler içmek için daha istekli olduğunu görebilirsiniz. Herhangi bir hastalığın neden olduğu ateş dehidratasyona yani susuzluğa sebep olabilir. Bu, vücut kendini soğutmaya çalışırken derideki nemin buharlaşması ve terleme yoluyla olur.
 • Aşırı sıcak bir odayı soğutmak yardımcı olabilir.
 • Ateş tedavisi için vücudun herhangi bir yerine ıslak bez konulması önerilmez . Bunun nedeni, suyun çok soğuk olması durumunda, derinin altındaki kan damarlarının daralmasıdır. Bu yüzeyde, ısı kaybını azaltır ve vücudun daha derin kısımlarında ısıyı hapsedebilir. Çocuk daha sonra kötüleşebilir. Ayrıca birçok çocuk soğuk bezlerden rahatsız olur.
 • Vantilatör ve klimalar , aynı nedenlerle, yeterli havalandırmaya sahip aşırı sıcak bir odayı soğutmak mantıklı olsa da, önerilmez .
 • Ateşi olan çocuklar, kat kat giyinmemeli veya fazla sarılmamalıdır.
 • Çocuğunuz sıkıntılı görünmüyorsa parasetamol ve ibuprofen gibi ilaçlar ateş için kullanılmamalıdır. Eğer sıkıntılı değillerse ateşinin işini yapıp rotasını yönetmesi daha iyi olur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir