Çocuklarda Yatak Islatma Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda alt ıslatma ve yetişkinlerde alt ıslatma bir çok nedeni olabilir ve gece alt ıslatma nasıl tedavi edilir başlıkları altında yazdığım yazımda birçok faydalı bilgi bulunmakta yazımı okuyarak çocuklarda alt ıslatma sorunu için tedavi yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yatak ıslatma (gece enürezisi), bir çocuğun gece uyuduğu zaman idrarını yapması anlamına gelir. Birçok ebeveyn, 3 yaşından küçük çocukların geceleri yatak ıslatmayı bırakmasını bekler. Bu yaşta birçok çocuk kuru olmasına rağmen, gece okul çağına kadar bebek bezine ihtiyaç duyulması yaygındır.

 Ancak 10 yaşın ötesinde bile yatak ıslatma sık görülür. 5 yaş altı 5 çocuktan 1’i, 10 yaş altı 10 çocuktan 1 tanesi geceleri yatağını ıslatıyor. 5 yaşın altındaki çocuklarda yatak ıslatma hala normal kabul edilir .

Geceleri sürekli altını ıslatan bir çocuğun primer gece enürezisi vardır. En az altı ay kuru geceleri geçirmiş ancak sonradan yatak ıslatması geliştirmiş bir çocukta ikincil gece enürezisi vardır. Yatak ıslatma erkeklerde kızlara göre daha yaygındır.

Çocuklarda alt ıslatma ve yetişkinlerde alt ıslatma bir çok nedeni olabilir ve gece alt ıslatma nasıl tedavi edilir başlıkları altında yazdığım yazımda birçok faydalı bilgi bulunmakta yazımı okuyarak çocuklarda alt ıslatma sorunu için tedavi yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.
Çocukların altını ıslatmasına ne sebep olur?

Çoğu çocukta özel bir sebep yoktur. Alt ıslatma çocuğunuzun hatası değildir. Geceleri üretilen idrar hacminin, çocuğunuzun mesanesinin tutabileceğinden daha fazla olması nedeniyle oluşur. Dolu mesanenin hissi, çocuğunuzu geceleri uyandıracak kadar güçlü olmayabilir. Çocuğunuz geliştikçe ve büyüdükçe, gece üretilen idrar miktarı azalır ve mesaneleri doluysa gece uyanmaları gerektiğinin farkına varırlar. Bu yüzden sorun çoğu çocukta eninde sonunda gider.

Bazı faktörlerin yatak ıslanmasını daha kötü veya daha muhtemel hale getirdiği düşünülmektedir. Risk faktörleri aşağıdakileri içerir:

  • Stres zamanları, kuruluk süresinin ardından tekrar ıslanmaya başlayabilir. Örneğin: okula başlamak, yeni bir bebeğin gelişi, hastalık, zorbalık ve kötü muamele.
  • Kafein içeren içecekler ve yiyecekler . Bunlara çay, kahve, kola ve çikolata dahildir. Kafein, böbrekler tarafından yapılan idrar miktarını arttırır (idrar söktürücüdür).
  • Kabızlık Büyük dışkılar mesanenin arkasına bastırabilir ve tahriş edebilir. Özellikle, kalıcı (kronik) kabızlığı olan çocukların yatak ıslatma problemi yaşama olasılığı daha yüksektir.
  • Ağırlık . Yatak ıslatma, obez olan çocuklarda daha yaygındır .
  • Aile öyküsü . Ebeveynleri, gençken yatak ıslatma ile ilgili problemi olan çocukların aynı sorunu yaşamaları daha olasıdır.
  • Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocukların yatak ıslatma sorunu yaşama riski daha yüksektir.
  • Down sendromu veya serebral palsi gibi ciddi fiziksel koşulların neden olduğu gelişme gecikmesi olan çocuklar, genellikle geceleri alt ıslatmayı bırakmak için gecikmeli bir karakteristiğe sahiptir.

Yatak ıslatmanın diğer spesifik tıbbi nedenleri nadir görülür. Örneğin, bir idrar enfeksiyonu , tıkalı bir hava yolu nedeniyle uyurken (uyku apnesi) solunum sırasında duraklar , diyabet ve mesanenin nadir görülen rahatsızlıkları yatak ıslanmasına neden olabilir. Özel bir tıbbi neden, yatak ıslanmasına ek olarak gündüz ıslanma meydana gelirse daha olasıdır. Doktor genellikle bu nedenleri çocuğu muayene ederek ve idrar örneğini test ederek öğrenebilir. Gündüz ıslanması olan çocuklarda nadir mesane problemlerini kontrol etmek için daha fazla test gerekebilir.

Bebek bezleri

Eğer ‘şimdi zamanı’ olduğuna karar verirseniz, bebek bezlerini kullanmayı bırakın. Bazı büyük çocuklar hala kuru olmaya çalışırken geceleri bez kullanırlar. Bu onlara alt ıslatmayı bırakmaları için bazen kötü yönde motivasyon verir. Bebek bezi olmadan risk, bir süre ıslak yataklardır. Ancak, daha küçük çocuklarda, eğer bezsiz bir deneme süresi bile fayda etmezse, bir süre bezlere geri dönün ve daha sonraki bir tarihte tekrar deneyin. Bebek bezleri, henüz hazır değillerse, sizin ve çocuğunuzun baskısını alabilir.

Sabır, güvence ve sevgi

Yukarıda bahsedildiği gibi, eğer bebek bezi olmadan deneme yapmak 3 yaşında başarısız olursa, bir süre vazgeçmek ve birkaç ay sonra tekrar denemek akıllıca olabilir. Normalde 5 yaşın altındaki çocuklar için tedaviye ihtiyaç duyulmaz veya tavsiye edilmez. Başarılı olana kadar birkaç ayda bir denemeye devam edin. Çocuğunuz okula başladığı zaman yatağını ısladığında bile. Çocukların geceleri doğal olarak alt ıslatmayı bıraktıkları zaman için birçok sebep vardır.

Çocukları yatak ıslatma için cezalandırmayın. Bu onların suçu değil. Aksine, herhangi bir gelişme fark ederseniz övgü almalı ve sevindirilmeliler. Çocuğunuz için stresli olabilecek herhangi bir aile veya okuldaki duruma karşı hassas olmaya çalışın. Eğer yatak ıslanma kuruluk süresinden sonra ortaya çıkarsa, gizli bir stresi ve korkuyu (okulda zorbalık gibi) yansıtabilir.

Çocuklara açıklama yapın

Çocuğunuzla işbirliği içinde olmanız alt ıslatmayı bırakmasını sağlayabilir. Çocuğunuz anlayacak kadar büyük olduğunda, basit bir açıklama onlara yardımcı olacaktır. Çocuğunuza yatak ıslanmasını bırakması yönünde motive edici konuşmalar yapın. İsterse başarabileceği yönünde destekleyin ama kesinlikle başarısızlık durumunda olumsuz tepkiler vermeyin.

Çocuğun sorumluluk bilinci

Yeterince yaşlandıkça (yaklaşık 5 veya 6 yaş arası), çocuğunuzu ıslak çarşafları değiştirmeye yardımcı olmaya teşvik edin. Ebeveynler için bunu yapmak daha hızlı olabilir, ancak birçok çocuk sorumluluk almaya olumlu yönde cevap veriyor. Ayrıca, çarşaf değiştirme işinden kaçınmak için yataktan kalkmaları ve tuvalete gitmeleri için ekstra bir motivasyon verebilir. Mümkün olduğunca az telaş ile gerçek bir rutin haline getirmeye çalışın.

Geceleri kalkmak için engel teşkil eden sebepleri araştırın

Geceleri kalkarken gizli korku veya sorun olmadığından emin olun. Örneğin, karanlık veya örümcek korkusu, üst ranzadan kalkma vb. Bir gece ve banyo ışığını açık bırakmayı deneyin. Geceleri tuvalete gitmenin zor olduğu bazı durumlarda, çocuğun kullanması için yatağın yanında bir lazımlık bulundurmaya çalışmak faydalı olabilir.

Uyku zamanı içilen içecekler

İçeceklerin kısıtlanması mantıklı geliyor ancak yatak ıslamasının iyileştirilmesine yardımcı olmuyor. Çocuğunuz mesane doldurmaya ve idrarla beklemeye alışmak zorundadır. Bütün gün içecekleri sınırlandırırsanız, mesane daha büyük miktarlarda idrar tutacak şekilde eğitilemez. Mantıklı bir plan, yalnızca yatmadan önceki 2-3 saat içinde susadığında çocuğunuza içecek vermektir. Günün geri kalanında içecekleri kısıtlamayın. Çoğu çocuk günde yaklaşık 6-8 bardak sıvı içmelidir.

Ayrıca, yukarıda belirtildiği gibi, çay, kahve, kola ve çikolatadaki kafein yatak ıslatmasını daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle, ideal olarak, özellikle yatmadan önceki birkaç saat içinde kaçınılır.

Geceleri kaldırmayı deneyin

Çocukları uyumadan birkaç saat sonra tuvalete götürmek için uyandırmak yaygın bir uygulamadır. Bununla birlikte, bu kaldırma çok az kullanılmaktadır ve sorunu uzatabilir. Çocuğunuz mesanesi doluyken uyanmaya alışmak zorundadır. Çocuklar genellikle kaldırıldığını hatırlamazlar ve kaldırma genellikle kendi mesane kontrollerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmaz.

Ancak, çocuğunuzun yatmadan hemen önce tuvalete gittiğinden emin olun. Çocuğunuz gece uyanırsa, tuvalete gitmesi için onu teşvik etmelisiniz.

Kabızlık

Çocuğunuz kabız ise, öneri ve tedavi için bir doktora başvurun. Kabızlığın tedavisi sıklıkla yatak ıslanmasını da tedavi eder.

Yatılı gezmeler

Yaygın bir endişe, arkadaşlarınız veya akrabalarınızla kalmanın utanç verici olacağıdır. Bununla birlikte, bununla baş etmenin birkaç yolu vardır. Okul gezisiyse, öğretmenle konuşun. Bir ilkokul gezisinde, gece kuru olmayan birden fazla çocuğun olması normaldir. Ayrıca doktorunuzla özellikle geceleri uzakta kullanılan kısa süreli ilaçlar hakkında da konuşabilirsiniz (aşağıdaki tedavi seçeneklerine bakın). Küçük çocuklarda alt ıslatma yaygındır ve sosyal yaşamlarına müdahale etmemelidir.

Pratik önlemler

Yatak ve yorgan için su geçirmez örtüler kullanın ve emici kapitone örtüleri kullanın. Nemlendirici bir krem, ıslanma olasılığı olan cilde sürtünmek, sürtünmeyi ve ağrıları önlemek için kullanışlıdır.

Herhangi bir tedaviyi kullanmamak bir seçenektir, çünkü çoğu çocuk nihayetinde yatak ıslanmasını durduracaktır. Bununla birlikte, tedaviler genellikle kuruluk sağlamak için daha sonra değil, daha erken çalışırlar. Bir çocuk büyüdükçe, yatak ıslamasının kendi başına durması olasılığı artar. Tedavi seçenekleri aşağıdakileri içerir:

Yatak ıslatma alarmları

Ped ve zil adı verilen bir cihaz veya benzer bir alarm cihazı yaygın bir tedavi yöntemidir. Özellikle 7 yaş ve üstü çocuklar için iyi bir tedavi şansı vardır. Alarmlar, onları kullanan çocukların üçte ikisinde etkilidir. Çocuğun dolu olduğunda mesanesini uyandırması ve boşaltması için genellikle 3-5 ay boyunca alarm verilir. Kısaca, ıslatma başlar başlamaz alarm çalar. Bu, çocuğu uyandırır ve tuvalete gitmesini ister. Zamanla, çocuğun mesanesi dolmadan önce uyanması şarttır. Bu tür alarmlar alıp kullanılabilir.

Ödül sistemleri

Kısaca, bir hedefe ulaşırsa çocuğunuzla bir ödül kabul verebilirsiniz. Genellikle amaç, tam bir kuru gece değildir (yatağı ıslatan çoğu çocuğun alt ıslanması üzerinde kontrol sahibi olmadığı için). Kararlaştırılmış bir hedef olabilir: yatmadan önce tuvalete gitmek, ayağa kalkmak ve ebeveynlere ıslak olduklarını söylemek, yatağı yeniden düzenlemeye yardımcı olmak, vb. . Ödül sisteminin yaygın bir örneği, yıldız haritasıdır. Bu sadece her gün için bir alan içeren bir takvimdir. Bir çocuk iyi bir geceyi takip eden her gün (hedefin gerçekleştirildiği yer) yapışkan bir yıldız yerleştirir. Kötü bir gece için (hedefin gerçekleştirilmediği), gün boş bırakılır. Çok sayıda yıldız olması ödül verilebilir. Amaç, çocuğa kuru olma motivasyonunu vermektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir