Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler güçlü bir bağışıklık sistemi ile şu soğuk günlerde grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanmanızı güçleştirecek ve daha rahat bir kış dönemi geçirmenizi sağlayacak ve yaz günlerinde sıcaklarda çekilmez olan hastalıkları sizden uzak tutacaktır. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ayrıntılarıyla yazımda.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler Ispanak
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler Ispanak

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyeceklerden İl ki ”Mürver”

Eski bir halk ilacı. Bu meyve antioksidan etkisi yapan besinlerle doludur ve iltihapla mücadelede yardımcı olabilir. Bazı laboratuvar çalışmalarında, meyvelerden elde edilen bir ekstrenin grip virüslerini engellediği görülüyor. Ancak bilim adamları daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğuna dikkat ediyor. Koyu renkli ve mor renkli meyve ve sebzelerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği herkes tarafından bilinmektedir.

Kültür Mantarı

Mineral selenyum ve B vitaminleri riboflavin ve niasin içerir. Bu size çeşitli şekillerde yardımcı olur. Selenyum konusunda yetersizseniz, daha şiddetli grip olma ihtimaliniz daha yüksek olabilir. Riboflavin ve niasin sağlıklı bir bağışıklık sisteminde önemli rol oynamaktadır. Güçlü bir bağışıklık sistemi için tüketilmesi kesinlikle tavsiye edilmektedir. Ucuz fiyatıyla kültür mantarı tüketimi kış günlerinde gayet cazip hale gelmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında en kolay erişebileceğimiz gıda kültür mantarıdır.

Acai Üzümü – Acai Berry

Koyu rengi antosiyanin bol miktarda içerdiğinin bir işaretidir. Acai’nin belirli bir durum için iyi olduğunu gösteren herhangi bir araştırma yoktur. Ancak genel olarak, gıdalardan gelen antioksidanlar, sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir parçasıdır. Bu meyvelerin suyundan veya tatlılarda tadını çıkarın veya kurutulmuş ve granola ile karıştırılmış olarak deneyin. Ülkemizde değeri çok bilinmemektedir.

İstiridyeler

İçlerinde bazı virüslerle mücadele güçleri olan çinko içeren besinler vardır. Çinkonun bağışıklık sisteminde büyük rol oynayan beyaz kan hücrelerinin oluşmasına ve aktive olmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca bağışıklık sisteminizde yaraları iyileştirme gibi görevlerde yardımcı olur. Kış aylarında tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Karpuz

Canlandırıcı ve dinçleştirici özelliği bulunan karpuz. Olgunlaştığında, ayrıca glutatyon adı verilen bir çok antioksidan içerir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, böylece enfeksiyonla savaşabilir.
Karpuzdaki glutatyonu vücudunuza daha iyi almak için, kabuğunun etli kısmını da tüketin. Kış aylarında bulunmasa da imkanlar dahilinde yaz aylarında sıkça tüketilmelidir.

Buğday tohumu

Besin bakımından zengindir. Çinko, antioksidanlar ve B vitaminleri almanın harika bir yoludur.
Buğday tohumu, lif, protein ve bazı sağlıklı yağların iyi bir karışımını sunar. Yemek tariflerinde normal unun bir kısmını buğday tohumu ile değiştirebilirsiniz. Buğday ülkemizde çokca üretilen bir gıda maddesidir. Yüzlerce çeşidi bulunmakta.

Az Yağlı Yoğurt

Yoğurtta ve diğer fermente ürünlerde bulunan probiyotikler soğuk algınlığının şiddetini azaltabilir. “Canlı ve aktif kültürler” yazarak yaptığınız bir araştırma ile ne denli değerli bir gıda olduğunu anlayacaksınız

Ayrıca D vitamini içerdiğini de unutmayın. Çalışmalar, düşük D vitamini seviyesine sahip kişilerin nezle veya grip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Ispanak

Bu “süper yiyecekte” bol miktarda besin bulacaksınız. Bunlardan biri, vücudunuzun yeni hücreler oluşturmasına ve DNA’yı onarmasına yardımcı olan folattır. Aynı zamanda lif, C vitamini gibi antioksidanlar ve daha pek çok övgüye sahiptir. En fazla faydayı elde etmek için ıspanağı çiğ veya hafif pişmiş olarak yiyin.

Çay

Beyaz, yeşil veya siyah arasından seçim yapmaktan çekinmeyin. Her biri hastalığa karşı savaşan polifenoller ve flavonoidler sunar. Bu antioksidanlar hücreye zarar veren virüs ve bakterileri arar ve onları yok eder. Kafeinli ve kafeinsiz eşit derecede iyi çalışır.Grip, Nezle ve soğuk algınlığı için olmazsa olmaz içeceklerdendir.

Tatlı patates

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Zencefil
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Zencefil

Havuç gibi, tatlı patateslerde de beta-karoten bulunur. Vücudunuzda, serbest radikallere zarar veren A vitaminine dönüşür. Bu, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve yaşlanma sürecini bile iyileştirebilir. Havuçlar gibi, tatlı patateslerde de beta-karoten bulunur. Vücudunuzda, serbest radikallere zarar veren A vitaminine dönüşür. Bu, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve yaşlanma sürecini bile iyileştirebilir.

Brokoli

Markette bulmak kolaydır ve bağışıklık sistemini güçlendiren en temel gıdalardandır. Haftada birgün brokoli tüketirseniz vücudunuzu hastalıklardan koruyan bol miktarda besin alırsınız. A ve C vitaminlerine ve antioksidan glutatyona sahiptir. Hazırlayacağınız bir sosta yuvarlamak suretiyle, az yağlı peynirli herhangi bir yemeğe veya yemeğin üstüne ekleyin. İlk başta Türk damak tadına uygun olmadığı için sevmeyebilirsiniz. Zamanla damak tadınıza uygun hale gelecektir.

Sarımsak

Mutfakların vazgeçilmezi sarımsak, yiyeceklerin lezzetini arttırmaktan daha fazlasını yapar. Çiğ sarımsak bakteri, virüs ve mantarlarla savaşabilme özelliği sayesinde cilt enfeksiyonlarını yenmeye yardımcı olabilir. Faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için, sarımsak tozu değil, sarımsağın kendini kullanmanız gerekir. Bir sarımsak takviyesi, kolesterolünüzü düşürmenize bile yardımcı olabilir.

Tavuk çorbası

Büyükannelerin en sevdiği soğuk algınlığı ilacının arkasında son derece keskin bir bilim var. Ev yapımı tavuk çorbası gerçekten belirtilerinizi hafifletebilir ve iyileşmenize yardımcı olabilir. Dahası, vücudunuzu grip virüsünden koruyabilen karnosin adı verilen bir kimyasal içerir. Çorbayı sıfırdan yapmak için zamanınız yok mu? Araştırmacılar birçok mağazadan satın alınan çorbaların da aynı etkiye sahip olduğunu söylüyor. Bağışıklık sistemi güçlendiren besinler gördüğünüz gibi hep ev yapımı ve doğal olan besinler.

Nar suyu

Eski Mısırlılar, bu renkli meyveleri enfeksiyonları tedavi etmek için kullandıklarında bir şey peşindeydiler. Şimdiye kadar, çoğu modern araştırma nar ekstraktına odaklandı, ancak meyve suyu umut veriyor: Vücudunuzun bakterilerle ve grip de dahil olmak üzere çeşitli virüslerle savaşmasına yardımcı olabilir. Soğuk algınlığına iyi gelen içecekler arasında portakal suyundan sonra başı çeken içecek nar suyudur.

Zencefil

Asyalıların yemeklerinde sıkça kullandığı bir baharat. Çay veya zencefilli gazoz içtiğinizde mide bulantısını ve kusmayı hafiflete bilirsiniz. Ama bekleyin – dahası var. Bağışıklık sistemini güçlendiren besin olan tarçının, kökü aynı zamanda iyi bir antioksidan kaynağıdır. Patates kızartmasının içine karıştırabilir veya çay suyunun içine daldırabilirsiniz. Antioksidanlar, doğrudan meyvelerden ve sebzelerden alındığında vücudunuzda en iyi şekilde çalışır.

Tavsiyelerim dışında bildiğiniz yada faydasını gördüğünüz, bağışıklık sistemini güçlendiren besinler varsa yorum kısmından belirtebilir ve sizin gibi bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arayan kişilerin faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Yazımın faydalı olduğunu düşünüyorsanız paylaşarak başkalarının da faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir