Amazon Nehri’nin Uzunluğu Ne Kadardır?

Amazon Nehrinin Bir Görüntüsü

Amazon Nehri'nin toplam uzunluğu 4.345 mil (6.992 km) olarak bulundu

Amazon Nehri’nin toplam uzunluğu 4.345 mil (6.992 km) olarak bulundu

Amazon Nehri’nin Uzunluğu Ne Kadardır? Amazon Nehri tartışmasız dünyanın en büyük nehirlerinden biridir. Hacimce en büyük nehridir ve havzası, dünyanın en zengin ve en çeşitli biyolojik rezervuar olan Amazon Yağmur Ormanlarına ev sahipliği yapar .

 Amazon Nehri, kime sorduğunuza bağlı olarak dünyanın en uzun nehri olabilir. Çoğu bilim adamı, Güney Amerika nehrinin en az 4.000 mil (6.400 km) uzunluğunda olduğuna inanmaktadır – hala 4,132 mil (6,650 km) boyunca dünyanın en uzun nehri olarak tutulan Nil’den daha kısadır . Ancak diğerleri, Amazon Nehri’nin gerçekte çok daha uzun olduğunu iddia eder.

Asıl problem, Amazon Nehri’nin başlangıç ​​ve bitiş noktalarıyla (uzunluğunu belirlerken temel unsurlarla) ilgilidir. Yüzyıllar boyunca Amazon Nehri’nin kaynağı sorgulandı. Aslında, bir kaynağı neyin oluşturduğunun tanımı bile tartışılmıştır – çoğu bilim insanı nehrin ağzına gidebilecek sürekli akan suyun en uzak noktası olduğu konusunda hemfikirdir. Amazon’un karmaşık nehir sistemiyle yüz yüze gelen, çoğu uzak bölgelerde bulunan araştırmacılar, kaynak olarak çeşitli yerler önerdiler. Güney Peru’daki Mismi Dağı’ndaki Carhuasanta Deresi en popüler yerlerden biriydi. (Carhuasanta, Apurímac’in bir uzantısı olan Lloqueta Nehri’nin oluşturulmasına yardım eder .)

Bitiş noktası ile ilgili olarak Amazon üç ana çıkışı vardır. Atlantik Okyanusu kuzey tarafında iki: Marajo Island ve Brezilya içlerindeki adanın güneyindeki Pará Nehri. Bilim adamları tipik olarak kuzey çıkışlarından birini seçtiler; çünkü Pará , teknik olarak Amazon’dan ayrı olan Tocantins Nehri’nin bir uzanısıydı .

20. yüzyılın ortalarından itibaren Amazon nehrinin uzunluğunu belirlemeye yönelik çok sayıda girişim yapıldı. Daha dikkat çekici son zamanlarda yapılan çalışmalardan biri, 2007 yılında bir grup Brezilyalı tarafından yürütülmüştür. Yakındaki Carhuasanta’dan 6 mil (10 km) daha uzun olan Apacheta Deresi’nin aslında Amazon’un kaynağı olduğunu belirlediler. Nehrin ağzına göre, araştırmacılar tartışmalı bir şekilde ilave 219 mil (353 km) ekleyen Marajó Adası’nın güney tarafını seçtiler. Sonunda, Amazon Nehri’nin toplam uzunluğu 4.345 mil (6.992 km) olarak bulundu. Dikkatlerini Nil’e çeviren araştırmacılar, Afrika nehrinin 4.258 mil (6.853 km), bazılarının 125 mil (200 km) daha önce düşündüğünden daha uzun olduğu sonucuna vardılar. Bununla birlikte, onların hesaplamaları, Nil’in hala Amazon’dan yaklaşık 90 mil (90 km) daha kısa olmasıydı;

Bu manşet yapım haberi, pek çok kişi tarafından, özellikle de Brezilyalı çalışma yayınlanmadığından, araştırmacıların metodolojisi hakkında sorular ortaya çıkaran şüphecilikle karşılandı. Ek olarak, diğer keşifler daha sonra Amazon için farklı kaynaklar önermiştir. Aslında, kesin görünen tek şey, Amazon Nehri’nin uzunluğunun belirsizliğini sürdürmeye devam edeceğidir.

Ama şu an için varsayılan Amazon Nehri’nin toplam uzunluğu 4.345 mil (6.992 km) olarak bulunmuştur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir