Akıllı telefon nedir?Akıllı Telefonların Tarihçesi (1993-2019)

Akıllı telefon nedir ? Akıllı Telefonların Tarihçesi Nedir ?

Akıllı telefon nedir sorusuna yanıt bulmak için Akıllı Telefonların Tarihçesi Nedir incelemek gerek. Bu doğrultu da 1993 yılına bir dönüş yapmalıyız.

Akıllı telefon(İngilizce : Smartphone), cep telefonunun sağladığı klasik özelliklere, bilgisayar dünyasının bir ürünü olan PDA’lerin özelliklerinin de eklenmesiyle tasarlanan gelişmiş mobil iletişim cihazıdır. Akıllı telefonlarda mobil işletim sistemleri bulunur (ör. Symbian^3) bu sayede birçok farklı amaç için daha aktif bir şekilde kullanılabilir ve de neredeyse her iş için bir uygulama bulunabilir.
İşlemcileri bataryaların uzun süre dayanabilmesini sağlayan ARM tabanlı olur ve de karmaşık işlemleri sorunsuzca yapabilirler. Aynı zamanda çoğu akıllı telefonda Grafik İşlemci de mevcuttur. Bu sayede fazla poligon gerektiren kaliteli oyunları kolayca ve akıcı şekilde çalıştırabilirler.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Akıllı_telefon

İLK AKILLI TELEFONLAR

1.) İbm Simon (1993)

Bakalım neler olmuş. 1993 yılında şimdi ki akıllı telefonların atası sayılan ‘IBM SİMON’ IBM şirketi tarafından üretilir. Basit bir mini bilgisayar gibi çalışan Simon; hesap makinesi, çağrı cihazı gibi olanaklar sunarak tarihinde çığır açmaktadır. Dönemin hayranlık uyandıran ilk akıllı telefonuyla, insan hayatı yepyeni bir hal almaya başlayacaktır.

1993 yılında şimdi ki akıllı telefonların atası sayılan ‘IBM SİMON’ IBM şirketi tarafından üretilir. Basit bir mini bilgisayar gibi çalışan Simon; hesap makinesi, çağrı cihazı gibi olanaklar sunarak tarihinde çığır açmaktadır. Dönemin hayranlık uyandıran ilk akıllı telefonuyla insan hayatı yepyeni bir hal almaya başlayacaktır.
İlk akıllı telefon nedir ? Akıllı telefonların atası ibm simon!

2.) Nokia 9000 Serisi

Nokia 3310 cep telefonlarının Türkiye’yi kasıp kavurduğu yıllarda. Daha 1996 yılında Nokia 9000 serisi ile akıllı telefon piyasasına, yön verme girişimlerine başlamıştı. Nitekim günümüzde eski ihtişamını sürdürmese de, Akıllı telefon nedir sorusunu sormamıza olanak sağlayan, akıllı telefonların bugün ki teknolojiye ulaşmasına katkı bulunan markalardan, olduğunu da unutmamak gerekir. İşte bu yönde nokia’da ilk akıllı telefon katlanır cep bilgisayarı fikrini işleme koymuş ve üretimlere başlamıştır. Cihaz text tabanlı internet gezintisi yapmaya imkan sunuyordu. Tabi İbm Simon sonrası böyle bir telefon ne kadar sansasyon yaratmıştır o dönem bir düşünün.

Nokia 9000 serisi akıllı telefon- Nokia markasının ilk akıllı telefonu
Nokia 9000 serisi akıllı telefon- Nokia markasının ilk akıllı telefonu

#Not: Bir alt başlıkta yazacağım gelişmeler yaşanana dek bu ara dönemde çok köklü değişimler olmamış ve kullanılabilirlik açısından çokta ümit verici olmayan akıllı telefon girişimleri olmuş. Bu yüzden bu duraklama dönemine yazımda yer vermiyorum. Bundan sonra ki kısımda işler karışıyor.

Ve Apple Akıllı Telefon Pazarına Girer…

Akıllı Telefonların Tarihçesi Boyunca Süre Gelen İOS ve Android Rekabeti
Akıllı Telefonların Tarihçesi Boyunca Süre Gelen İOS ve Android Rekabeti

Takvimler 2007 yılını göstermekteydi. Apple ilk akıllı telefonunu piyasa sürdü. Günümüzde kullandığımız akıllı telefonlar gibi dokunmatik ve tek tuşlu, mekanik bir klavyesi olmayan bir model.. Pazarda yerini almak isteyen google ise 2008 yılında açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olan android’i duyurdu. Bugün hala rekabet içerisinde olan google ve apple şirketleri, birbirinin tamamen zıttı politikalar gütmekte. Apple ios işletim sistemi ile piyasaya sürdüğü telefonlarında aslında telefonu satmıyor. Bir nevi kiralama hizmeti sunuyormuşcasına, tüm kontrolu kendi elinde tutarken, google’ın sunduğu android işletim sistemi tamamen özelleştirilebilir ayarlarla herşeyi kullanıcının istekleri ve doğrultusunda ilerletmek istiyor. 2008’den beri Android işletim sisteminin 24 sürümünü çıkaran Google, sistemi geliştirmek, büyütmek ve iyileştirmek için büyük çapta yatırımlar yapmaya devam ediyor.

Rakamlarla Türkiye’de Akıllı Telefon Kullanımı

Google I/O 2017’de duyurulan verilere göre Android kullanıcı sayısı 2,5 milyar seviyesini aştı. Android işletim sistemi, 2015’in Eylül’ünden bu zamana dek toplamda 750 milyon yeni kullanıcı kazandı. Apple’ın mobil işletim sistemi iOS hali hazırda 1.2 milyar kullanıcı sayısında.

StatCounter’ın Mart 2012-Mart 2017 tarihli verileriyle hazırlanan istatistik raporlara göre internete erişiminde en çok kullanılan işletim sistemi Android oldu. Mobil araçlarla internet erişiminde Türkiye için oranlar aşağıdaki görselde yayınlandı. İnternete erişimde en çok kullanılan işletim sistemi Android pazarda yüzde 80,91 oranıyla 1 sırada 2. sırada ise ios platformu yüzde 17,61 oranıyla takipte. 3. sırayı ise Nokia telefonlarda kullanılan işletim sistemi olan windows phone yüzde 0,61 gibi küçük bir payla çok minikte olsa sektörü yakalama çabasından vazgeçmiyor. Akıllı telefonların tarihçesi düşünüldüğünde 2012 yılından bu yana dek ne denli büyük bir kullanım oranı ve bu teknolojinin hayatımızdaki yeri daha anlaşılır bir hal alıyor.


Rakamlarla Dünyada Akıllı Telefon Kullanımı

Dünyada akıllı telefonlar ile internet erişim oranları ise Türkiye istatistiklerinden çok farklı değil. Dünyada ise android işletim sistemi yüzde 71,61 oranıyla 1.sırada İOS işletim sistemi yüzde yüzde 19,5 oranı ile ikinci sırada yer almakta.

Akıllı Telefonların Tarihçesi 2012-2017 yılları arası akıllı telefonlardan internet kullanımı
Akıllı Telefonların Tarihçesi 2012-2017 yılları arası akıllı telefonlardan internet kullanımı

Gelecek bize beraberinde ne getirecek bilinmez ama uzun yıllar boyunca android işletim sistemleri mobil sistemlerde üst sırada yer alacak gibi görünüyor.Bunun arkasında google’in sınırsız reklam gücü mü var yoksa İos sistemlerde özelleştirilemez baskısı mı var bilinmez. Bu konuda görüşlerinizle konuya katkıda bulanarak görüşlerinizi paylaşmanızı dilerim.

Bir diğer yazım olan 500-1000 tl arası akıllı telefon tavsiyelerimi de okuyabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir